eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
A tálibok és az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harcok miatt otthonukból elmenekült afgán családok gyerekei a kelet-afganisztáni Nangarhar tartományban lévő Szárhudban számukra létesített ideiglenes menedékhelyen 2020. november 26-án. A Save the Children (Mentsük meg a Gyerekeket) nevű nemzetközi segélyszervezet jelentése szerint több mint 26 ezer gyerek vált az Afganisztánban dúló harcok áldozatává 2005 és 2019 között.
Nyitókép: MTI/EPA/Ghulamullah Habibi

Egyetértésre jutott az USA, Kína, Oroszország - az afgán helyzet kellett hozzá

Nem ismernek el semmilyen, "katonai erővel kikényszerített" kormányt Afganisztánban

A békefolyamat felgyorsítását, valamint a tartományi székhelyek és más városok elleni támadások azonnali leállítását szorgalmazták csütörtökön Katarban az Afganisztán-konferencia résztvevői, közöttük az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és más államok képviselői.

A tárgyalások után kiadott közös közlemény szerint a résztvevők megerősítették, hogy nem ismernek el semmilyen, "katonai erővel kikényszerített" kormányt Afganisztánban, és elkötelezettségüket hangoztatták az újjáépítéshez nyújtandó segítség iránt, mihelyst az országban létrejön az "élhető" politikai rendezés.

A radikális iszlamista tálibok szóvivője ugyanakkor az al-Dzsazíra pánarab hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: az, hogy gyors ütemben foglalják el a nagyvárosokat, azt mutatja, hogy az afgánok tárt karokkal fogadják őket. Mindemellett megjegyezte, hogy nem fognak elzárkózni a politikai rendezés elől.

Dacára a Dohában zajló béketárgyalásoknak, a tálibok -felbuzdulva a külföldi csapatok kivonásán - általános offenzívát indítottak Afganisztán-szerte. Legfrissebb értesülések szerint megkaparintották Herát tartomány azonos nevű székhelyét is, nem sokkal azután, hogy elfoglalták a stratégiai fontosságú - Kabultól alig 130-150 kilométernyire délre fekvő - Gazni városát csütörtökön, és így a 34 tartományi székhelyből már tizenkettő került (némelyik csak részben) az ellenőrzésük alá.

Rahima Dzsámi, Herát tartomány képviselője az afgán parlamentben arról számolt be, hogy a szélsőségesek kiszabadították a város börtönéből a rabokat, miközben a kormányzati tisztségviselők, köztük a kormányzóval, a tartományi székhely repülőterének térségében húzták meg magukat.

Az amerikai hírszerzés szerint amennyiben ilyen ütemben halad a tálibok hadművelete, úgy a főváros, Kabul kilencven napon belül a kezükre kerülhet.

John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője csütörtökön jelentette be, hogy ideiglenesen további 3000 katonát küldenek Afganisztánba, segítve a kabuli nagykövetség személyzetének evakuálását. A brit PA hírügynökség szerint az Egyesült Királyság hatszáz katonát küld a brit állampolgárok távozásának támogatására a dél-ázsiai országba.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×