eur:
399.7
usd:
367.63
bux:
89731.32
2025. április 2. szerda Áron
A Világgazdasági Fórum által közreadott, videofelvételről készített képen Hszi Csin-ping kínai elnök videokonferencia keretében vesz részt a Világgazdasági Fórumon a svájci Davosban 2021. január 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Világgazdasági Fórum/Pascal Bitz

Nagy volumenű tervei vannak Kínának a közép- és kelet-európai régióval

Kína a koronavírus-járvány elleni küzdelemben is kész együttműködni a közép- és kelet-európai régió országaival, akikkel tovább mélyítené kapcsolatait egyebek mellett a külkereskedelem, a klímavédelem és az oktatás terén is - mondta el Hszi Csin-ping kínai elnök a kilencedik Kína és Kelet- és Közép-Európa Országai (China-CEEC) csúcstalálkozón, amelyet videokonferencia keretében tartottak meg.

Megnyitó beszédében Hszi a Kínát, valamint 17 közép- és kelet-európai országot magában foglaló, 17+1 nevű együttműködési keret nyitottságra, közös munka révén elért közös sikerekre, valamint multilateralizmusra alapuló összefogását méltatta.

A kínai elnök támogatásáról biztosította a budapesti Fudan Nemzetközi Egyetem előkészítésének tervét, és említést tett a Magyarország és a kínai vakcinafejlesztők között folyó együttműködésről.

Peking célként jelölte ki, hogy

a következő öt év során Kína 170 milliárd dollár értékben importáljon termékeket a régió országaiból.

A pekingi kereskedelmi minisztérium adatai szerint Kína külkereskedelmi forgalma az együttműködési keretben részt vevő 17 közép- és kelet-európai országgal 103,45 milliárd dollárt tett ki 2020-ban, először meghaladva a 100 milliárd dolláros küszöböt.

A külkereskedelmi forgalom a régió országai és Kína között 8,4 százalékkal nőtt éves bázison, ami gyorsabb ütemű bővülést jelent a Kína és az Európai Unió közötti forgalomhoz, valamint a teljes kínai külkereskedelmi forgalom növekedéséhez képest is.

Csaknem egy év telt el azóta, hogy Kína az új koronavírus okozta világjárványra hivatkozva bejelentette az együttműködés keretében eredetileg 2020 első felére tervezett, éves csúcstalálkozó elhalasztását.

Csin Kang kínai külügyminiszter-helyettes keddi sajtótájékoztatóján Pekingben elmondta: a koronavírus-járvány ugyan gátat szabott a régió országai és Kína között zajló idegenforgalomnak, amely az együttműködés egyik fontos alappillére, ám a járvány megfékezésével ez újabb lendületre kap majd.

Csin a Fudan Nemzetközi Egyetem budapesti előkészítését fontos lépésnek nevezte a különböző országokból származó fiatalok kölcsönös megértésének elősegítése szempontjából,

reményét fejezve ki, hogy az egyetem egy-két éven belül már megkezdheti a hallgatók toborzását.

A kínai fejlesztésű vakcinákról szólva a miniszterhelyettes elmondta: több ország jelezte már szándékát a kínai gyártók felé a közép- és kelet-európai régióból, s Kína részéről megvan a szándék, hogy biztosítsa az oltóanyag-ellátást azoknak, akik erre igényt tartanak. Szerbiába már érkezett, Magyarországra pedig szintén hamarosan érkezhet kínai vakcinaszállítmány - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy Kína globális közkinccsé kívánja tenni saját fejlesztésű oltóanyagait.

Címlapról ajánljuk
Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot
Szakértő mondja

Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot

Hidegháború dúl az Egyesült Államok és Kína között, a mostani vámintézkedések is ide vezethetők vissza – mondta az InfoRádióban Reile Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok számára a külkereskedelem egy fegyver, ezt használja például Oroszország ellen az orosz–ukrán háború beszüntetésére, ezt veti be Kanadával és Mexikóval szemben is.

Nagy Dávid: komoly üzenete van a budapesti Netanjahu-meghívásnak

Budapest vendége lesz Benjamin Netanjahu, akit Orbán Viktor az után hívott meg Magyarországra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádió GeoTrendek című műsorában azt mondta: budapesti tartózkodását kihasználva az izraeli miniszterelnök várhatóan nemzetközi tárgyalásokat is folytat majd a napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Fordulnak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Fordulnak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Bizonytalan a hangulat szerdán a világ tőzsdéin, az ázsiai részvénypiacok vegyes mogzásokat mutattak reggel, az európai indexek pedig jelentősebb csökkenésekkel nyitottak és a nap folyamán sem igazán javult a hangulat. Az amerikai tőzsdék is csökkenésekkel kezdték a kereskedést, azonban gyorsan elkezdték ledolgozni a mínuszokat az irányadó indexek. Hamarosan életbe lép az Egyesült Államokban az autóiparra kivetett 25 százalékos vám és lapértesülések szerint Donald Trump újabb, széleskörű vámokat jelenthet be még ma, magyar idő szerint este 10 körül, ami nyugtalanítja a befektetőket. A kereskedelmi lépésekre válaszul Kína korlátozná vállalatainak amerikai befektetéseit a kiszivárgott hírek szerint, ami újabb fejezetet nyit a két nagyhatalom közötti gazdasági feszültségekben. Makrogazdasági adatok tekintetében sem unalmas a nap, érkeztek ma foglalkoztatottsági és gyártói adatok az Egyesült Államokból, ami az amerikai gazdaság állapotáról szolgált jelzéssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×