eur:
411.29
usd:
393.03
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Egy közép-amerikai kivándorló pihen a Jésus Martinez Stadionban kialakított átmeneti szálláson Mexikóvárosban 2018. november 5-én. Az amerikai-mexikói határ felé tartó, több ezer emberből, főként hondurasiakból és salvadoriakból álló migránsok első csoportja október 13-án indult útnak a hondurasi San Pedro Sula városából.
Nyitókép: MTI/EPA-EFE/Mario Guzmán

Kanada beintett az Egyesült Államoknak menekültügyben

Aki át akarja lépni a határt, előbb az USA-ban rendeznie kell a papírjait.

Megsemmisítette szerdán a kanadai szövetségi bíróság azt a menekültügyi megállapodást, amelyet Kanada és az Egyesült Államok kötött, s amely előírta, hogy azoknak, akik az Egyesült Államokból akarnak Kanadába lépni és ott menedéket kérni, ezt először az Egyesült Államokban kell megtenniük.

A bíróság szerint a "biztonságos harmadik országokról" szóló, 2004-ben kötött megállapodás sérti a kanadai alapjogok és szabadságok chartáját.

Ann Marie McDonald bíró ítéletében arra hivatkozott, hogy a charta rögzíti: mindenkinek joga van az élethez, a szabadsághoz és a személyes biztonsághoz. Döntésével egy időben a bíróság az ítélet végrehajtását hat hónapra felfüggesztette, hogy a parlamentnek legyen ideje reagálni az ítéletre és joghatásaira.

Az egyezmény azt mondja ki, hogy annak, aki Kanadából vagy az Egyesült Államokból akar a másik országba átlépni és ott menedéket kérni, előbb a kiindulási országban kell ezt megtennie. Jogvédők és a liberális kanadai kormány ellenzéke szerint azonban az Egyesült Államok, ahol Donald Trump elnök jelentősen szigorította a menekültügyi rendelkezéseket, már nem tekinthető biztonságos országnak a menedékkérők számára.

Az ítélet külön kitér egy etiópiai menedékkérő esetére, akit a kanadai hatóságok visszaküldtek az Egyesült Államokba, ahol egy héten át - saját elmondása szerint - szörnyű körülmények között tartották fogva.

"Kanada nem hunyhat szemet a következmények fölött" - indokolta döntését a bírónő.

"Mindez világos módon bizonyítja, hogy arra, akit a kanadai hatóságok visszaküldenek az Egyesült Államokba, fogva tartás vár" - tette hozzá.

A kanadai kormányzat egyelőre csak annyit tudatott, hogy az ítélet végrehajtásának felfüggesztése miatt az egyezmény továbbra is hatályban marad, és tanulmányozzák a bíróság döntését.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×