eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Tanács brüsszeli épületében tart tájékoztatón 2020. március 16-án, a G7 országok vezetőivel folytatott videómegbeszélés után. Von der Leyen közölte: a bizottság harminc napos beutazási korlátozásra szólítja fel az európai uniós tagállamok vezetőit a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Megszüntetné az oltóanyagért való versengést az Európai Bizottság

Az Európai Unió készen áll a koronavírus elleni oltóanyagok közös beszerzésére, és ennek köszönhetően a védőoltás nagyobb valószínűséggel juthat majd el mindenkihez a megfelelő mennyiségben és áron, elkerülve a tagállamok közötti ártalmas versengést - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke szerdai videoüzenetében, néhány részletet elárulva a rendszer működéséről.

Ursula Von der Leyen azt mondta, hogy az Európai Uniónak sikerült időben reagálnia arra a példátlan kihívásra, amelyet a koronavírus-járvány jelentett gazdasági és közegészségügyi szempontból a kontinensen. A leghatékonyabb választ azonban csak a járvány elleni védőoltás adhatja - nyomatékosította.

Von der Leyen szerint "eljött a tudomány és a szolidaritás pillanata, amikor együttesen kell bevetni az erőforrásokat, hogy mindenki védelemben részesüljön, függetlenül attól, hogy hol él". "Európa nem sziget, gazdaságaink szorosan kapcsolódnak a globális gazdasághoz, így csak úgy tudunk újra megerősödni, ha a világgazdaság is újra erőre kap" - fogalmazott.

Felturbóznák a gyártást

Az Európai Bizottság javaslatának a lényege, hogy a testület koronavírus elleni, "hatékonynak tűnő", tesztelési fázisban lévő oltóanyagokat vásárol előzetesen gyógyszeripari vállalatoktól, amit az unió vészhelyzeti, 2,4 milliárd eurós költségvetéséből finanszíroznának. A bizottság a nyílt közbeszerzési pályázatokon kiválasztott gyártóknak a költségek jelentős részét előre kifizetné, azzal a megkötéssel, hogy a gyártó biztosítja a megfelelő mennyiséget, amint az oltóanyag rendelkezésre áll.

Mivel a vakcinák kifejlesztése összetett és hosszú folyamat, a szerdán bejelentett terv támogatni fogja a munka meggyorsításra irányuló erőfeszítéseket, hogy az oltóanyagok 12-18 hónapon belül rendelkezésre álljanak. A terv részeként a bizottság javasolja a géntechnológiával módosított organizmusokat tartalmazó oltások kidolgozására vonatkozó szabályozási követelmények ideiglenes enyhítését is. A EU-tagállamok egészségügyi miniszterei pénteki tanácskozásukon túlnyomórészt támogatták az uniós testület javaslatát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×