eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Drónnal készült kép üres napágyakról újranyitás előtt a toszkán tengerparton Viareggio város közelében 2020. május 28-án, a koronavírus-járvány idején. Olaszországban a járványügyi intézkedések feloldásának harmadik szakaszában május 25-től engedélyezték a tengerparti strandok újranyitását a strandolók közötti minimum 5 méteres távolság szigorú betartásával.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Fabio Muzzi

Szélesre tárta a kapukat Olaszország

A járvány enyhülésével intenzívvé vált a forgalom az olaszországi autósztrádákon és a pályaudvarokon a tartományok közötti és a külső határok megnyitásával szerdán, amivel teljesen szabaddá vált az országon belüli mozgás, valamint eltörölték a karanténkötelezettséget is az EU-tagállamokból érkezők esetében.

A forgalmasabb autósztrádákon a kora hajnali óráktól kezdve nőtt a forgalom, volt, ahol sorok is kialakultak, ami az ország március 11-i lezárása óta most először történt meg. Kisgyerekes családok szálltak fel a vonatokra a milánói központi pályaudvaron, az óvodák, iskolák még nem nyitottak újra, így az utazási korlátozás feloldásával a családok ismét felkereshetik a távolabb élő nagyszülőket, víkendházakat vagy üdülőhelyeket. A szicíliai Messina kikötőjében sorokban álltak a komphajókkal az olasz csizmára átkelő járművek.

Majdnem három hónap után Olaszország régiói között teljesen szabaddá vált a mozgás, semmilyen engedély vagy igazolás nem szükséges.

"Nyitottak a határaink, semmilyen tesztet nem kérünk a hozzánk érkezőktől, tartományunk Covid-19-mentes, persze felelősségteljes magatartást kérünk mindenkitől a kockázat elkerülésére" - mondta az északkeleti Veneto kormányzója, aki korábban úgy nyilatkozott,

Venetónak szüksége van az osztrák és a német turisták visszatérésére.

A belső és a külső határok teljes megnyitása nem az ellenőrzések hiányát jelenti: a repülőtereken, vasúti csomópontokon, kikötőkben is mérik az utasok testhőmérsékletét. Esetleges gócpontok kialakulása esetén azonnal elszigetelik az adott területet.

A Termini római központi pályaudvaron külön személyzetet alkalmaznak a vonatokkal érkezők testhőmérséklet mérésére. Hasonlóképpen ellenőrzik a római Leonardo Da Vinci, más néven Fiumucinói repülőtér induló és érkező utasait. Szerdán többségében belföldi járatok szálltak fel, Olaszország legforgalmasabb légikikötőjében hatezer utassal számolnak, a tavaly június 3-i napi 110 ezerhez képest. Újranyitott a szardíniai Alghero repülőtere, egyenlőre Rómába és Milánóba tartó gépekkel, majd június 13-tól a többi járatot is elindítják a sziget hajóforgalmával együtt. A nápolyi repülőtérről jövő héten indul az első külföldi járat Párizsba. Egyes vasútvonalakon háromszorosára növelték a járatok számát, megközelítve a járvány előtti forgalmi szintet. Torinóból elindult az első nagysebességű vonat a déli Reggio Calabriába.

Olaszország megnyitotta külső határait is első lépésben az EU-tagállamokból és Nagy Britanniából érkezők előtt, akiket nem helyeznek többé karantén alá. Több olasz tartományban mobiltelefonos alkalmazást vezettek be a turisták kontaktkövetésére, ezekhez önkéntes, de ajánlott a csatlakozás. Máshol eltérő módszerekkel regisztrálják a más régióból vagy országból érkezőket. Vírustesztet sehol sem kérnek. Tavaly júniusban több mint 9 millió külföldi érkezett Olaszországba. Az idegenforgalom a belföldi turizmusban reménykedik: tavaly júniusban 7 millió olasz vette ki a szabadságát. A felmérések azt mutatják, hogy az olaszoknak jelenleg kevesebb mint fele foglalkozik nyaralása tervezésével.

Giuseppe Conte kormányfő szerda délután üzenetet intéz az országhoz. Korábbi nyilatkozatában az újjászületés napjának nevezte a határok újranyitását, hangsúlyozva, hogy "Olaszország biztonságos ország, ahol veszély nélkül lehet nyaralni".

Olaszországban napi 300-ra csökkent a diagnosztizált fertőzöttek száma, akiknek felét továbbra is Lombardiában szűrik ki.

Rómában egy többtagú családot helyeztek vesztegzár alá szerdán, miután mindannyian pozitívnak bizonyultak a koronavírusra: az Egyesült Államokból Németországon keresztül utaztak be Olaszországba. Az olasz kormány kölcsönösséget sürget a külföldre utazó olaszok számára is, akiket legalább június 15-ig az EU-államok többségében karanténba helyeznek.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×