eur:
395.4
usd:
368.55
bux:
71841.69
2024. július 2. kedd Ottó
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára beszél az ENSZ klímacsúcsának megnyitóján a világszervezet New York-i székházában 2019. szeptember 23-án.
Nyitókép: MTI/AP/Jason DeCrow

ENSZ-főtitkár: a 21. századnak a női egyenjogúság évszázadának kell lennie

Minél nagyobb a nők aránya egy ország parlamentjében, annál több az újítás és a beruházás az egészségügyben és az oktatásban - mutatott rá az ENSZ főtitkára egy vasárnapi, a nemzetközi nőnap alkalmából közölt írásában.

Antonio Guterres a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című német lapban közölt vendégkommentárjában kiemelte, hogy

a nemek közötti egyenlőtlenség "korunk legnagyobb egyenlőtlensége, és az emberi jogok érvényesítését hátráltató legnagyobb kihívás",

pedig a nemek egyenlősége megoldásokat kínál a jelenkor legsúlyosabb problémáira.

Kifejtette, hogy a nők évszázadok óta tartó diszkriminációja és a társadalmakban mélyen gyökerező férfiuralom roppant nagy egyenlőtlenséget okoz a gazdasági és a politikai rendszerben, ami szinte valamennyi területen tapasztalható.

A digitális technológiákat tekintve például "mélységesen aggasztó", hogy nincs egyenlőség nők és férfiak között az egyetemeken, a startup cégekben - digitális innovációval foglalkozó feltörekvő vállalkozásokban - és a Szilícium-völgy nagyvállalatainál, holott ezek a tudományos intézmények és üzleti vállalkozások meghatározó befolyást gyakorolnak a jövő gazdaságára, ezért "nem engedhetjük meg, hogy bebetonozzák a férfiak dominanciáját".

A leginkább nyilvánvaló példa a politikai képviselet területe.

A parlamentekben világszerte átlagosan háromszor több férfi van, mint nő, pedig az adatok azt mutatják, hogy minél több nő parlamenti képviselője van egy országnak, annál több az innováció, az újító szellemű fejlesztés és a beruházás az adott ország egészségügyi és oktatási rendszerében. "Nem véletlen, hogy rendre nő vezeti a kormányt azokban az országokban, amelyekben a lakosság jólétét és a környezeti fenntarthatóságot szem előtt tartva igyekeznek új meghatározást adni a gazdasági siker fogalmára" - írta az ENSZ főtitkára.

Az emberek által okozott problémákra létezik emberek által kidolgozott megoldás. Azonban ezekhez a megoldásokhoz fel kell számolni a nemek közötti egyenlőtlenséget. Ez nemcsak a nők, hanem mindenki javát szolgálná.

Ezért "a 21. századnak a női egyenjogúság évszázadának kell lennie", méghozzá minden területen, "a béketárgyalásokon és a kereskedelmi tárgyalásokon, az üléstermekben és az osztálytermekben, a (világ legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő országait és ez EU-t összefogó) G20-csoportban és az ENSZ-ben".

"Eljött az idő felhagyni a nők megváltoztatására törő próbálkozásokkal, és elkezdeni megváltoztatni a rendszereket, amelyek akadályozzák őket adottságaik kibontakoztatásában" - írta Antonio Guterres.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
Az összes ellene zajló eljárást megúszhatja Donald Trump – Joe Bidenék nagyon kiborultak

Az összes ellene zajló eljárást megúszhatja Donald Trump – Joe Bidenék nagyon kiborultak

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága hétfőn nyilvánosságra hozott döntésében úgy határozott Donald Trump ügyében, hogy az amerikai elnök tevékenységeinek "magját" abszolút immunitás, hivatalos cselekedeteit pedig vélelmezett mentelmi jog védi. A történelmi határozatot, amely értelmében tovább húzódik Trump büntetőjogi felelősségre vonása, a republikánusok kitörő örömmel üdvözölték, míg Joe Biden amerikai elnök és demokrata párttársai élesen kritizálták.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×