Infostart.hu
eur:
400.18
usd:
342.94
bux:
99921.45
2025. július 13. vasárnap Jenő
Takamado Cuguko hercegnő (j) és Orbán Viktor miniszterelnök (k) Szinyei Merse Pál Lilaruhás nő című festménye mellett a Kincsek Budapestről: európai és magyar mesterművek a budapesti Szépművészeti Múzeumból és a Magyar Nemzeti Galériából címmel megrendezett tárlat megnyitóján a tokiói Szépművészeti Múzeumban 2019. december 5-én. Mellettük balról Baán László, a Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Magyar kiállítást nyitott meg Orbán Viktor Japánban

Magyar művekből rendezett kiállítást nyitott meg a tokiói Szépművészeti Múzeumban Orbán Viktor. Az eseményen a miniszterelnök kiemelte: a magyaroknak bizonyítaniuk kell, hogy a világ jól jár, ha vannak magyarok.

A Kincsek Budapestről: európai és magyar mesterművek a budapesti Szépművészeti Múzeumból és a Magyar Nemzeti Galériából címmel megrendezett tárlat megnyitóján a kormányfő hangsúlyozta: egy japán nehezen értené meg a magyarokat, mert Japán egy nagy nemzet, négyszer akkora a területe, mint Magyarország, a népessége pedig tízszer akkora. Egy japán biztosan azt gondolja, hogy japán ember mindig volt, van és lesz, japánok nélkül nem lehet elképzelni a világot - közölte.

Azt mondta: ezzel szemben a magyar egy kisebb nemzet, mint a japán, ezért az a gondolat motoszkál bennünk, hogy a világot, az emberiséget Magyarország és a magyarok nélkül is el lehet képzelni. "Visszatérő rémálmunk", hogy egyszer megjelenik a Jóisten Magyarországon, megkérdez minket, mi végre vagyunk a világon, és ha mi nem tudunk válaszolni, kihúz minket a nagy könyvből, ahova a nemzetek vannak felírva - fogalmazott.

Úgy vélte, a magyarok azért innovatívak, azért képesek olyan világszínvonalú alkotásokra, mint amilyeneket itt is látni, mert bizonyítaniuk kell, hogy a világnak szüksége van rájuk, a világ jól jár, ha vannak magyarok. Ezért van olyan sok magyar Nobel-díjas, olyan sok magyar olimpiai aranyérem, ezért vannak ilyen művészeti alkotások, ez mind arról szól, hogy "a magyarok helyet követlenek maguknak a Nap alatt" - jelentette ki.

Orbán Viktor kifejtette: amikor Magyarországon japánokkal beszél, az a benyomása, hogy

több dolog köt össze minket, mint amennyi elválaszt.

"A szellem, az érzelmek és az erények közös metszetét" azonnal felismerik, ha egy magyar beszél egy japánnal - vélekedett.

Arról is beszélt, hogy kiemelkedő kulturális beruházás és fejlesztés zajlik most Budapesten, "fantasztikus múzeumi negyedet építünk", és egy nemzetközi tervpályázat kiírása után két épületet japán építészek terveznek.

A magyar-japán diplomáciai kapcsolatok felvételének évfordulójáról elmondta: 150 év kerek évforduló, sok módon lehet megünnepelni, mi egy kiállítással ünnepelünk, kultúrával, mert ez méltó két olyan ősi kultúrnemzethez, mint a magyar és a japán.

Közölte: több mint tízezer kilométert tett meg, hogy itt lehessen ma. Magyarország távoli, furcsa ország, furcsa emberek vannak ott, akiknek lelkülete látható majd a kiállításon - jegyezte meg.

A miniszterelnök köszönetet mondott mindenkinek, akinek munkája által a műalkotások eljuthattak Tokióba, és külön megköszönte Szuzuki Oszamunak (a Suzuki Motor Corporation elnökének), "Magyarország régi barátjának", aki sokat tett, hogy a kiállítás létrejöhessen.

A tárlat látogatóinak azt kívánta, hogy legyen a művek megtekintése izgalmas időtöltés nekik. Ha pedig tetszett, amit láttak, jöjjenek el Magyarországra, szeretettel várjuk önöket - tette hozzá.

Orbán Viktor végül megköszönte a 150 éves barátságot. "Isten óvja Japánt és a magyarokat" - zárta szavait.

Takamado Tsuguko hercegnő felidézte: 2008-ban járt utoljára Magyarországon, és máig emlékszik a főváros Duna-partjára, a Halászbástyára, a Lánchídra és a múzeumokra. A most megnyíló kiállításon Magyarországot képviselő művek lesznek láthatók, olyan alkotások, amelyeket Japánban még nem láttak - közölte. Hozzáfűzte:

a tárlat tovább erősíti a magyar-japán kapcsolatokat.

Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója elmondta: Magyarország egyik legvirágzóbb időszaka akkor kezdődött, amikor Japán is új, prosperáló korba lépett, a 19. század közepén. Ekkor, 1869-ben vették fel a diplomáciai kapcsolatokat, amivel Magyarország és Japán olyan közel került egymáshoz, mint korábban sosem - közölte.

Emlékeztetett: a Szépművészeti Múzeum építését a 19. század végén rendelték el, gyűjteményét jelentős állami vásárlásokkal és adományokkal gyarapították, így vívta ki máig megőrzött magas rangját. Ebből a gyűjteményből hoztak most el egy átfogó válogatást, amelynek révén nemcsak kiemelkedő európai művészek alkotásaival találkozhatnak a látogatók, hanem jelentős magyar művekkel is - mondta.

Ószaka Eriko, a tokiói Szépművészeti Múzeum főigazgatója arról beszélt: két nagy magyar múzeum fogott össze, hogy különleges műveket hozzanak Tokióba a japán közönségnek. A magyar intézmény lenyűgöző kollekciója érkezett ide, hasonló összeállítás még nem volt Japánban - mondta. Hozzátette: gazdag élményeket kínál a kiállítás a művészetkedvelő múzeumlátogatóknak.

A kiállítás 2020. március közepéig látható Japánban, a tárlaton 130 mű tekinthető meg, a darabok a művészettörténet 400 évét ölelik fel. A kiállítást a magyar-japán diplomáciai kapcsolatok felvételének 150. évfordulója alkalmából rendezik meg.

Címlapról ajánljuk
Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Előfordulhat, hogy az utazások nemcsak az élményekről, hanem váratlan bosszúságokról, például hosszú várakozásokról is szólnak. Az ilyenkor fellépő szorongás, frusztráció, stressz, rosszullét vagy pánik légzéstechnikákkal, tudatos felkészüléssel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető, vagy akár el is kerülhető. Egyebek közt erről beszélt az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Kim Dzsongun észak-koreai diktátor háromnapos látogatáson fogadta Phenjanban Szergej Lavrov orosz külügyminisztert. A sztálinista vezető „feltétel nélküli támogatást” ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Rusztem Umerov védelmi miniszterrel történt találkozója után azt írta, változtatásokra van szükség az állami intézményekben, jobb kapcsolatokat kell kialakítani az Egyesült Államokkal, illetve új lépésekre van szükség az ország védelmi szektorának vezetése kapcsán. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×