eur:
410.8
usd:
391.6
bux:
79521.35
2024. november 22. péntek Cecília
A bővítési és szomszédságpolitikai uniós biztosnak jelölt Várhelyi Olivér az Európai Parlament (EP) külügyi szakbizottságának meghallgatásán Brüsszelben 2019. november 14-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Szakértő: további garanciákat várnak Várhelyi Olivértől

Nem a szakmai programját kifogásolták azok a képviselők, akik végül további, írásbeli kérdések megválaszolására szólították fel a magyar biztos-jelöltet - mondta az InfoRádióban Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője.

A kérdéseknél kiderült, hogy a meghallgatást megpróbálják a hitelességre "kihegyezni", erre irányultak a kérdések, hiszen a mintegy két és fél órás parlamenti meghallgatás jelentős részében az Orbán-kormánytól való világos elhatárolódást és garanciákat kértek a képviselők a magyar biztosjelölttől arra, hogy a bővítési és szomszédságpolitikai tárca birtokosaként hitelesen képviseli majd az EU értékeit és politikáit.

"Arról van szó, hogy

hitelesen tudja-e képviselni az Európai Uniót a tagjelölt országokkal, vagy harmadik országgal szemben egy olyan ország jelöltje, amellyel szemben eljárás folyik a jogállam rendszerszintű problémái miatt?

Ez volt a fő probléma, és úgy gondolták, hogy erre nem kaptak megfelelő magyarázatokat - magyarázta a történteket a Gyévai Zoltán.

A kétharmados jóváhagyáshoz szükséges 48 szavazat helyett csak 30-at kaphatott parlamenti források szerint a magyar biztosjelölt, akit a szocialisták és a liberálisok sem támogattak a zöldek és a szélsőbaloldal mellett. Az egyesült baloldal és a zöldek képviselői már előre megmondták, hogy nemmel fognak szavazni.

Arra a felvetésre, hogy valójában nem is Várhelyi Olivér személyével volt a baj, hanem bárkit is jelölt volna az Orbán-kormány, ugyanez a sors várt volna rá, a Bruxinfo főszerkesztője azt mondta, nyilván a magyar kormányfő, ahogy minden más miniszterelnök is olyan személyt jelöl a biztosi posztra, aki élvezi a bizalmát. Várhelyi Olivér korábban olyan pozíciókat védelmezett, amelyek esetében, bővítési biztosként épp az ellenkezőjét kell majd tennie. A meghallgatáson azt várták volna tőle, hogy a lehető legnagyobb mértékben határolódjon el az Orbán Viktor vezette kormánytól.

Gyévai Zoltán szerint az, ami történt egyfajta figyelmeztetés, fricska, és a szakújságíró nem gondolja, hogy attól, hogy Várhelyi Olivér "pótvizsgára készül", emiatt feltétlenül borulna a menetrend. A Bruxinfo főszerkesztője szerint el fogják fogadni hétfőn Várhelyi Olivér válaszait. Nem annyira a szakmai programját feszegették a kérdésekben, hanem további garanciákat várnak tőle, és ha ezeket megkapják, elhárul az akadálya annak, hogy Várhelyi Olivér uniós biztossá váljon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

Kifakadt Kína leggazdagabb embere, nyíltan kritizálta a kormányt is

A kínai gazdaság egyik legbefolyásosabb szereplője és egyben Kína leggazdagabb embere, Zhong Shanshan, a Nongfu Springs italgyártó cég alapítója kemény kritikát fogalmazott meg az online vásárlási platformokkal, különösen a Pinduoduóval szemben. Zhong szerint ezek a platformok árháborút indítottak, amely számos vállalatot és iparágat károsított meg, miközben az ország gazdasági visszaeséssel küzd. A milliárdos üzletember a kínai kormányt is bírálta, amiért nem tett eleget a helyzet kezelésére - írta meg a CNN.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×