eur:
407.88
usd:
386.92
bux:
0
2024. november 18. hétfő Jenő
Andrzej Duda lengyel elnök (j2) felesége, Agata Kornhauser-Duda (j) társaságában üdvözli Frank-Walter Steinmeier német elnököt és feleségét, Elke Buedenbendert a második háború kitörésének 80. évfordulóján tartott megemlékezésen Varsóban 2019. szeptember 1-jén.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Steinmeier bocsánatot kért "Németország történelmi bűnéért"

Németország bűnének nevezte a második világháborút és bocsánatot kért a lengyel néptől Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök vasárnap Varsóban.

A második világháború kitörésének nyolcvanadik évfordulóján tartott nemzetközi megemlékezésen Steinmeier kijelentette, hogy

"a háború német bűn volt", és ezt a "fájdalmas örökséget" soha nem felejti el a német nemzet.

Emlékeztetve arra, hogy a náci Németország meg akarta semmisíteni Lengyelország "kultúráját, városait, lakosait, minden élőlényt", a német államfő bocsánatot kért "Németország történelmi bűnéért", az áldozatoknak okozott szenvedésekért.

Frank-Walter Steinmeier egyúttal szorgalmazta a néhai lengyel pápa, Szent II. János Pál által 1979-ben kezdeményezett, megbocsátást is magában foglaló lelki megújulás folytatását az immár egyesült Európában.

A megemlékezésen szintén résztvevő Mike Pence amerikai alelnökhöz intézve szavait Steinmeier méltatta az Egyesült Államok világháborús szerepét. Hangsúlyozta, hogy

Európának "erősebbnek és öntudatosabbnak kell lennie", viszont "Amerika nélkül soha nem lesz erős, és soha nem fordul szembe Amerikával".

Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy "Amerikának is partnerekre van szükség", és szorgalmazta e partnerség további fejlesztését.

"Felelősségünk az is, hogy soha többé ne éledjen újjá a nacionalizmus, Németországban soha többé nem kiabálhassák a +Deutschland, Deutschland über alles+ (Németország mindenek felett) jelszót" - jelentette ki Steinmeier, hozzátéve, hogy egyetlen nemzet sem rendelhet maga alá más nemzeteket.

Andrzej Duda lengyel elnök arról beszélt, hogy "a második világháború talán be sem következett volna", ha a nyugati szövetségesek kezdettől fogva határozottan felléptek volna a hitleri Németországgal szemben. "Ez nagy tanulság számunkra, Európa és a világ vezetői számára" - hangsúlyozta.

Ma sem "szabad napirendre térni az ilyen lépések felett, szankciókra, határozott lépésekre van szükség", ha valaki katonai támadást indít - mondta a lengyel elnök, utalva Georgia 2008-as és Ukrajna 2014-es orosz megtámadására.

A megemlékezést abból az alkalomból tartották, hogy Németország 1939. szeptember 1-én megtámadta Lengyelországot. Az egész napos varsói évfordulós rendezvényeken negyven ország képviselői, köztük közel húsz államfő vett részt a NATO, az Európai Unió és az uniós Keleti Partnerség tagországaiból. Magyarországot Áder János köztársasági elnök képviselte.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Magyarics Tamás: lassan összeáll a Trump-kormány, csak néhány miniszterjelöltről lehet vita

Donald Trump amerikai kabinetjének egyharmada már összeállt. A jelöltekről a szenátus dönt majd, bár mindkét házban a republikánusok vannak többségben, néhány jelöltnél nagy vitákra lehet számítani – erről beszélt az InfoRádióban Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő.

Rusvai Miklós: veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, és nincs ellene gyógyszer

A majomhimlő ellen az oltás a leghatékonyabb védekezés – hangsúlyozta Rusvai Miklós, miután Európai Unió és tagállamai közölték, hogy 580 ezer adag vakcinát adományoznak az érintett afrikai államoknak a majomhimlő megfékezése érdekében. A virológus szerint Európában, így Magyarországon sem lehet járványos terjedésére számítani, de behurcolt esetek biztosan lesznek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden hatalmas búcsúajándékot hagy Kijevnek, fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy az ukrán hadsereg nagy hatótávolságú rakétákat mélyen Oroszország területén belüli célpontokra is bevethessen – közölte vasárnap este a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A lap tudomása szerint a mintegy 190 mérföld hatótávolságú ATACMS rakéták bevetését engedélyezte az amerikai elnök a kurszki régióban az észak-koreai csapatok oroszországi megjelenése miatt. A döntést nagy jelentőségű változásnak nevezi a cikk az amerikai hozzáállásban, két hónappal Joe Biden távozása és Donald Trump megválasztott elnök érkezése előtt; utóbbi az ukránoknak nyújtott támogatások csökkentését helyezte kilátásba. Az orosz-ukrán háború újabb fordulóponthoz érkezett, miután Oroszország az egyik legnagyobb szabású légitámadását indította meg Ukrajna ellen vasárnap hajnalban. Az ukrán külügyminiszter szerint a támadás célpontjai között békés városok, alvó civilek és kritikus infrastruktúra is szerepelt - közölte a Sky News. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×