eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Új elmélet az orosz rakétaincidensről: minden máshogy történt?

Tévesnek bizonyulhat az az elmélet, amely szerint két robbanás történt az észak-oroszországi Arhangelszki területen található Szeverodvinszk közelében augusztus 8-án végrehajtott rakétakísérlet közben - mondta el a nukleáris kísérletek átfogó tilalmáért küzdő norvég intézet (NORSAR).

A kettős robbanás elméletét először felvető NORSAR szerint

a kísérlettől független bányászati tevékenység is állhat a félreértelmezett jelek hátterében.

Az intézet előző héten jelezte: véleménye szerint két robbanás történhetett a hét ember halálát okozó fegyverkísérlet során. A NORSAR akkor azt mondta, hogy az első robbanást két órával később egy második követhette, és ez lehetett a megemelkedett háttérsugárzás forrása.

"Két robbanást észleltünk, amelyek közül az utolsó esett egybe időben a radioaktivitás szintjének megemelkedésével" - mutatott rá pénteken Anne Stroemmen Lycke, a NORSAR főigazgatója. Hozzátette: a sugárzás feltehetően a rakéta hajtóanyagából származhat.

Lycke szerint a második robbanást csak a levegőben terjedő infraszonikus nyomáshullámok mérésére használt műszerekkel lehetett rögzíteni, a földön használt szeizmikus szenzorokkal nem észlelték.

A további elemzés, illetve az egyéb, Norvégiából és Finnországból származó adatok azonban más magyarázat irányába mutatnak - írta honlapján a NORSAR. A kiegészítő szeizmikus adatok arra utalnak, hogy finnországi bányászati tevékenység is okozhatta a mért értékeket.

Igor Orlov, Arhangelszk megye kormányzója cáfolta, hogy egy második robbanás is bekövetkezett volna. Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt, hogy a baleset egy "ígéretes", új fegyverrendszer kipróbálásakor történt. Amerikai szakértők úgy vélik, hogy Oroszország nukleáris meghajtású manőverező robotrepülőgéppel hajtott végre kísérletet, de az félresikerült.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×