eur:
409.4
usd:
374.68
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre

Az első külföldi reakciók Orbán Viktor új javaslatára

A német Kereszténydemokrata Unió CDU támogatja, míg a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elvetette az új elképzelést. Számos politikus nyilatkozott az ügyben.

A schengeni övezet belügyminiszteri tanácsának felállítása helyes javaslat Orbán Viktor magyar kormányfő részéről - mondta a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) belügyi kérdésekkel foglalkozó vezető szakpolitikusa a Die Welt című német lap hétfői számában.

Armin Schuster kiemelte, hogy a migrációs helyzet továbbra is a politikai napirend legfontosabb ügyei között lesz,

az állandó belső határőrizet nélküli európai uniós térség működtetéséről szóló szabályok érvényesítésében pedig változatlanul súlyos hiányosságok mutatkoznak, és még mindig nincsen közös európai menekültügyi rendszer.

Ezeket a "stratégiai problémákat" tekintve "megfelelő és helyénvaló" Orbán Viktor javaslata a schengeni övezet belügyminiszteri tanácsának felállításáról - mondta a szövetségi parlament (Bundestag) belügyi bizottságának tagja, kiemelve, hogy a schengeni rendszer gondjai miatt az európai polgárok egyre kevésbé bíznak "a biztonság európai ígéretében".

A CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) koalíciós társa, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) viszont elvetette az elképzelést. A párt Bundestag-frakciójának vezető belügyi szakpolitikusa,

Burkhart Lischka szerint a valódi cél "az európai megoldások" megakadályozása és "az európai intézmények gyengítése".

Orbán Viktor a javaslatot a Die Welt kiadójához tartozó vasárnapi lapban, a Welt am Sonntagban megjelent interjúban ismertette, kiemelve, hogy a magyar-német "különbségek a migránskérdésben lelhetők föl, ezek a különbségek ugyan nem áthidalhatók, de kezelhetők". Ennek érdekében a migrációból fakadó közös kérdéseket el kell venni az Európai Bizottságtól, és az érintett országok belügyminisztereinek külön tanácsára kell bízni.

"A schengeni övezet belügyminisztereinek kellene egy erős testületet létrehozniuk, hogy az egész schengeni zónát érintő kérdéseket ott lehessen eldönteni úgy, ahogyan ezt szakemberek teszik, és nem úgy, mint a politikusok" - mondta Orbán Viktor.

Az interjúval kapcsolatban Armin Schuster mellett más CDU-s politikusok is nyilatkoztak a Die Weltnek. A lap hétfői számában közölt összeállításban az Európai Néppárt (EPP) egyik alelnöke és az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának elnöke, David McAllister hangsúlyozta, hogy az EPP "Európa-párt", Orbán Viktor és a Fidesz pedig már hosszabb ideje "távolodik közös európai meggyőződéseinktől". Ebben a folyamatban a migrációval foglalkozó kormányzati kampány "mélypont" - tette hozzá David McAllister.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×