eur:
392.73
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő Horst Teltschik 329 sorsfordító nap - a német újraegyesülés belülről című könyvének bemutatóján az Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetemen, Budapesten 2015. december 3-án.
Nyitókép: Czimbal Gyula

Nógrádi György: Irakban robbanásveszélyes a helyzet

Az iraki háború papíron ugyan véget ért, de „Kairó és Kabul közt minden, mindennel összefügg” – figyelmeztet az InfoRádiónak nyilatkozó biztonságpolitikai szakértő, miután Donald Trump amerikai elnök be nem jelentett látogatást tett Irakban, és útját robbantások követték. Nógrádi György szerint az amerikai csapatok nem vittek békét a térségbe, és Irakban folytatódik a polgárháború.

Amióta az iraki és az afganisztáni háborúk tartanak, minden amerikai elnök ellátogatott elnöksége első két évében valamelyik országba – hívta fel a figyelmet Nógrádi György, hozzátéve: Donald Trump ezt elmulasztotta, amiért éles kritikákat is kapott. Az országvezető most meglepetésszerűen ment el Irakba, ahol alig három órát töltött.

Trump visszafele megállt Németországban egy amerikai bázison, ahol – amíg üzemanyagot vett fel az elnöki gép – 45 perc állt rendelkezésére, hogy a helyi katonákkal találkozzon – emelte ki Nógrádi György. A szakértő emlékeztetett: az amerikai elnök korábban bejelentette, hogy csapatcsökkentést tervez a hadseregnél. Az afrikai csapatokat tíz százalékkal kívánja kurtítani és Szíriából pedig teljesen kivonja az amerikai erőket. Az intézkedés ellen mind a demokraták, mind a republikánusok tiltakoztak, a védelmi miniszter pedig lemondott.

Nógrádi György szerint Irakban óriási ovációval fogadták az amerikai elnököt, aki kijelentette: ha kell, Irakból meg lehet támadni Szíriát. Az ügyben azonban rengeteg érdek ütközik: a törökök számára elfogadhatatlan, hogy az országban kurd autonómia jöjjön létre. Az amerikai erők kivonása miatt lehetővé válik, hogy a török csapatok megjelenjenek Szíria északi részén, és az ottani kurd erőket meggyengítsék, felmorzsolják.

A biztonságpolitikai szakértő kiemelte: az iraki vezetés nem tudott arról, hogy Trump látogatást tesz az országban, vagyis semmilyen engedély nem kértek a belépésre,

ezzel megsértve az ország szuverenitását.

Bár papíron véget ért az iraki háború, Szaddám Huszein és a szunnita hadsereg megsemmisítése azonban nem hozta el a békét. A leszerelt iraki tisztek egy része átállt az al-Káidához – mondta Nógrádi György, aki arról is szólt: Irakban robbanásveszélyes állapot van, bármikor bármi történhet. „A polgárháború folytatódik” – fogalmazott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×