eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Donald Trump amerikai elnök (b) Jim Acosta CNN-tudósítóhoz beszél sajtótájékoztatóján a washingtoni Fehér Házban 2018. november 7-én, az elnöki ciklus félidejében tartott, úgynevezett félidős kongresszusi választások másnapján. A Fehér Ház felfüggesztette Jim Acosta CNN-tudósító akkreditációját, miután szócsatába keveredett az elnökkel.
Nyitókép: MTI/EPA/Al Drago

Trump: majd meglátják, de nem lesznek boldogok

Egy szövetségi bíróság úgy döntött, hogy a CNN tudósítójának azonnali hatállyal vissza kell kapnia Fehér Ház-i belépőjét.

Az első sajtóértesülések szerint érvelésében Timothy Kelly bíró leszögezte:

Jim Acosta sajtóbelépőjének visszavonásával a Fehér Ház megsértette az amerikai alkotmánynak a sajtószabadság biztosítására vonatkozó kiegészítését.

A CNN győzelemként értékelte a döntést, ugyanakkor nem tartotta kizártnak, hogy Acosta csupán átmeneti időre kapja vissza belépőjét. A nyilvánosságra került - idézett - első információkkal szemben ugyanis a bíró nem a sajtószabadság megsértését hozta fel közvetlen érvként, hanem a Fehér Házba történő belépés általános biztosításáról rendelkezett.

Az elnöki hivatal a múlt héten vonta be a tudósító belépőjét, miután az újságíró vitába keveredett Donald Trump elnökkel, majd ezt követően nem adta át mikrofonját a Fehér Ház munkatársának. A belépőt "további értesítésig" vonták meg, Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője pedig közleményben szögezte le, hogy a CNN-nek még mintegy 50 olyan tudósítója van, aki rendelkezik Fehér Ház-i belépővel. A CNN pert indított az elnök és a Fehér Ház néhány munkatársa ellen, kérve egyrészt annak megállapítását, hogy megsértették a sajtószabadság alkotmányban biztosított jogát, másrészt pedig a Fehér Ház-i belépés tilalmának feloldását. Timothy Kelly a perkérelem ez utóbbi részéről hozott döntést.

A CNN perkérelmét több amerikai médium is támogatta, köztük a republikánusokhoz közelálló Fox televízió is. A Fox vezérigazgatója, Jay Wallace a héten közleményben hívta fel a figyelmet arra, "a Fehér Ház-i tudósítók belépőjét soha nem szabad fegyverként használni".

Pénteken délután a Fehér Házban Donald Trump újságírók előtt - Acosta ügyét kommentálva - azt mondta: az embereknek tudni kell viselkedni. Majd közölte, hogy

a Fehér Ház a belső szabályzat újraírására készül.

Az újságírók felháborodott kérdéseire azonban csak annyit mondott: "erről ennyit, majd meglátják, de nem lesznek túl boldogok tőle". Majd hozzátette:

elkötelezettebb híve a sajtószabadságnak, mint azt bárki gondolná, de tisztességes viselkedést vár el.

További kérdésekre reagálva Trump kitért a 2016-os elnökválasztáson a kampánycsapata munkatársai és oroszok közötti esetleges összejátszást vizsgáló Mueller-bizottságra is, és közölte, hogy válaszolt a bizottságot vezető Robert Mueller kérdéseire, bár a válaszokat még nem küldte el. Részletekről az elpök nem nyilatkozott.

A Fehér Ház egyébként pénteken lehetővé tette, hogy egy kiberbiztonságról szóló törvény korábban zártkörűnek minősített aláírási ceremóniáján jelen legyen a sajtó is.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×