eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
Az Egyesült Államokba tartó kivándorlók egy csoportja a mexikói Pijijiapan közelében 2018. október 25-én. Az amerikai-mexikói határ felé gyalogló migránsok áradata mintegy hétezer fölé emelkedett, mióta a kivándorlók megindultak észak felé október 13-án, de sajtóhírek szerint egy újabb, közel 1500 fős hondurasi csoport is útnak indult.
Nyitókép: MTI/AP/Rodrigo Abd

Több száz katonát vezényel a mexikói határra az USA

További mintegy 800 katonát vezényel a mexikói határra a Pentagon - tájékoztatták csütörtökön az AFP francia hírügynökséget amerikai vezetők, miközben a Hondurasból elindult bevándorlók tovább haladnak az Egyesült Államok felé.

A reguláris hadsereg katonái, akiket várhatóan az ország több katonai támaszpontjáról irányítanak a határra, a Nemzeti Gárda tavasz óta már ott állomásozó több mint 2000 tartalékosához csatlakoznak.

James Mattis amerikai védelmi miniszter helyi idő szerint még csütörtökön hivatalossá teszi az újabb felvonultatást - közölték a nevük elhallgatását kérő illetékesek.

Az erősítés tagjai között orvosok és mérnökök is lesznek, és főként logisztikai támogatást és felszerelést visznek magukkal, közöttük sátrakat és járműveket.

"A demokraták által elfogadott törvények miatt nehéz ezeket az embereket a határon megállítani" - írta csütörtök reggel Twitter-oldalán Donald Trump amerikai elnök. "Odaküldöm a hadsereget ebben a nemzeti szükséghelyzetben. Meg fogjuk állítani őket" - tette hozzá.

Az amerikai elnök áprilisban jelentette be, hogy a déli határra küldi a Nemzeti Gárda akár 4000 tagját. Végül 2000-et irányítottak a térségbe, ahol a határőrök tehermentesítését segítik.

Az amerikai hadsereg tartalékos hadtestét, a Nemzeti Gárdát már 2010-ben Barack Obama parancsára, illetve 2006 és 2008 között George Bush elnökére a határra vezényelték. Minden alkalommal a szolgálatuk körülbelül egy évig tartott.

A növekvő fáradtság ellenére a több ezer fős migránskaraván csütörtökön folytatta az útját az Egyesült Államok felé a dél-mexikói Mapastepecből, amely még 3000 kilométernyire fekszik a határtól.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×