Infostart.hu
eur:
396.65
usd:
338.18
bux:
101229.56
2025. július 25. péntek Jakab, Kristóf

Történelmi jelentőségű megállapodást kötött a Vatikán Kínával

A Vatikán és Kína történelmi jelentőségű "átmeneti megállapodást" kötött a kínai katolikus püspökök kinevezéséről - közölte szombaton a Szentszék.

A Vatikán és Kína történelmi jelentőségű ideiglenes megállapodást" kötött a kínai katolikus püspökök kinevezéséről - közölte a Szentszék szombaton, miután Ferenc pápa megkezdte négynapos baltikumi körútját.

A megállapodást Pekingben írta alá Vang Csao kínai és Antoine Camilleri vatikáni külügyminiszter-helyettes.

A megállapodás keretében a katolikus egyházfő elismerte a jóváhagyása nélkül, csak Peking által kinevezett hét katolikus püspököt, valamint post mortem egy nyolcadik püspököt is.

A Szentszék hangsúlyozta, hogy "nem politikai, hanem pasztorális" jellegű megállapodásról van szó. Greg Burke vatikáni szóvivő részleteket mellőzve csak annyit közölt, a megállapodás révén lehetővé válik, hogy a hívőknek olyan püspökeik legyenek, akik Róma alá tartoznak, ugyanakkor a kínai hatóságok által is elismertek.

A vatikáni közlemény szerint a pápa azt reméli, hogy a hosszan tartó, gondos tárgyalások eredményeképpen megszületett megállapodás révén begyógyulnak a múlt sebei, és egységes lesz a katolikus egyház Kínában.

A kínai püspökök kinevezése áttörést jelent egy olyan vitában, amely több évtizede terheli a pápai állam és Kína kapcsolatát, akadályozza a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételét köztük. A vita 1951-ig nyúlik vissza, amikor a kommunista Kína megszakította a diplomáciai kapcsolatait a Vatikánnal, és

létrehozta az állami felügyelet alatt működő katolikus egyházát.

Peking ragaszkodott a püspökök kinevezéséhez, holott ez a pápa hatáskörébe tartozik. Azok a kínai katolikusok, akik hűek maradtak a Vatikánhoz - beleértve a pápa által támogatott püspököket is -, kénytelek voltak titokban gyakorolni a vallásukat, üldöztetésben volt részünk, és volt, aki börtönbe került emiatt.

A kínai katolikus egyház a 13-ik században jött létre, és történelmének voltak sikeres és viharos időszakai egyaránt. Becslések szerint jelenleg 10-12 millió katolikus él Kínában, sokan közülük az elmúlt hatvan év üldöztetései ellenére is hűek maradtak a Vatikánhoz, mások pedig az államilag támogatott egyházhoz csatlakoztak. Peking 2013 óta nem nevezett ki új püspököket.

Míg a megállapodás kikövezheti az utat a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvétele előtt, és talán az is lehetővé válik, hogy Ferenc pápa Kínába látogasson, hírügynökségek szerint haragra fogja gerjeszteni azokat a katolikusokat, akik szerint a Vatikánnak kérlelhetetlennek kellett volna maradnia ebben a kérdésben.

Címlapról ajánljuk

Szintet lépett a forint, de van, ami kibillentheti

Ami most rövid távon segíti a forintot, hosszú távon megfordíthatja a tendenciát és árthat neki – mondta Beke Károly, a Portfolio elemzője az InfoRádióban a forint-euró árfolyam várható alakulásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.25. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
Mérföldkőhöz érkezett Donald Trump: most jöhet az igazi összeomlás?

Mérföldkőhöz érkezett Donald Trump: most jöhet az igazi összeomlás?

Donald Trump pár napja, július 20-án ünnepelte elnöki beiktatásának 6. hónapfordulóját, azaz a republikánus zászlóvivő épp fél évvel ezelőtt lépett át másodjára a Fehér Ház küszöbén – és borította azóta szinte teljesen aranyba az Ovális Irodát, egy talpalatnyi helyet sem hagyva fényűző dekoráció nélkül. Hivatala az alkalom adtán terjedelmes listát közölt Trump eredményeiről, a január óta eltelt időszakot a „valaha volt legsikeresebb” elnöki rajtnak nevezve a modern amerikai történelemben, egyebek mellett említve az „egyetlen nagy, gyönyörű törvény” elfogadását, a tojás és a gázolaj árát, a déli határ lezárását, a NATO-szövetségesek védelmi kiadásainak növelését, az Irán elleni bombázást és persze az elnök Nobel-békedíjra való jelölését. A féléves mérföldkőből fakadóan elérkezettnek láttuk az időt, hogy a közvélemény-kutatásokra pillantsunk: az amerikaiak is ekkora sikerként könyvelik el Donald Trump első hat hónapját? És hogyan vélekednek azok a republikánusokat eddig túlnyomórészt mellőző szavazói csoportok, akik tavaly mégis rekordszinten támogatták Trumpot, így kulcsfontosságúak lehetnek a Republikánus Párt jövője szempontjából? Annyit előrebocsáthatunk, hogy ha az amerikai elnök ezt olvasná, nem biztos, hogy elégedetten csettintene.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×