eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Charlevoix, 2018. június 9.Donald Trump amerikai elnök megosztja gondolatát egy fotóriporterrel, amint sajtótájékoztatóra érkezik a világ hét iparilag legfejlettebb államát tömörítő csoport, a G7 kanadai csúcstalálkozóján Charlevoix-ban 2018. június 9-én, a kétnapos tanácskozás második napján. (MTI/EPA/Clamens Bilan)
Nyitókép: CLEMENS BILAN

Feledy Botond: krízisüzemmódra áll át a Fehér Ház

Új szintre emelték az amerikai elnök és beosztottjai között már eddig is meglévő bizalmatlanságot az elmúlt napok eseményei. Bob Woodward nemrég megjelent könyve, majd a The New York Times egyik névtelenül közölt véleménycikke is azt a korábbi feltételezést erősíti, hogy "ellenállók" egy csoportja tevékenykedik Donald Trump elnök kormányzatán belül.

Trump Fehér Háza eddig sem volt gazdag a bizalmi tőkében, mert az orosz vizsgálat miatt is az elnökben egy folyamatos bizonytalanság és bizalmatlanság van. Ezt súlyosbították az elnöksége kezdete óta jellemző kiszivárogtatások, amelyekből majdnem minden hónapra jut egy-egy nagy hírt verő eset - mondta Feledy Botond külpolitikai elemző.

Az "ellenállók" csoportja

Egy újabb eszkalációja ennek a problémának a szakértő szerint, hogy Donald Trump feltehetőleg republikánus magas beosztású munkatársa névtelen cikket írt a New York Times-ba, hogy ő hogy menti meg az országot Donald Trumptól és hogy

minden ami siker, annak ellenére siker, hogy ő az elnök, és nem azért siker, mert Trump az.

Feledy Botond szerint a cikk után a Fehér Ház súlyos válságüzemmódba kerül, az elnökkel való együttműködés pedig tovább nehezedik, ami részben növelheti a családjára való ráutaltságot, részben pedig tovább szűkül az a környezet, aki érdemi befolyást gyakorolhat majd rá.

Felmerül a kérdés, hogy kinek használhatott e dokumentum megírása, hiszen elég kockázatos, és sokan már nyilvánosan elhatárolódtak a cikktől. A külpolitikai elemző úgy véli, a cikk írója egy

Trump utáni korszakra készülő republikánus lehet, aki ezzel próbálja már előre tisztázni a múltját, és mutatni, hogy ő itt is a jó oldalon állt

- vélekedett a külpolitikai elemző.

Ezzel ráadásul egy olyan krízisüzemmódba állítja a Fehér Házat, ami akár újabb hibák elkövetéséhez vezethet, ilyen szempontból is kedvezőtlen az adminisztrációra nézve a helyzet - tette hozzá. Az is előfordulhat, hogy a republikánus oldalon e mögött még vannak további tervek: akár egy olyan demokrata akcióról is szó lehet, ami kifejezetten a november 6-ai választás előkészületének egy pontja.

Az elnök reakciója

Feledy Botond szerint

az elnökben biztos, hogy tovább erősödik a benne amúgy is létező "deep state" kép, vagyis hogy az alatta lévő államigazgatási rendszer ellene dolgozik és konspirál.

"Ezt - ha úgy tetszik - hitelesítette a cikk azzal, hogy leírta, kimondta, és láthatóvá tette ország-világ előtt. Donald Trumpban alighanem megerősödik ezután a boszorkányüldözés iránti vágy, és annak az elkerülése, hogy ő legyen a konspiráció áldozata. Emiatt olyan újabb bizalmatlansági helyzetek, akár miniszteri szintű váltások várhatók, amelyek az európai szövetségesekkel tovább nehezítik viszonyt" - zárta elemzését Feledy Botond.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×