eur:
413.98
usd:
396.53
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Lisszabon, 2018. június 12.A hagyományos, Szent Antal napi házasságkötési szertartás résztvevői a lisszaboni székesegyház bejáratában 2018. június 12-én. A tömeges esküvőt, amelyen 16 pár mondta ki a boldogító igent, Páduai Szent Antal portugál származású ferences rendi teológus, a szegények és a menyasszonyok védőszentjének tiszteletére tartották. (MTI/EPA/José Sena Goulao)
Nyitókép: MTI/EPA/José Sena Goulao

Szabad a nemváltoztatás Portugáliában

Elfogadta a parlament a törvényt, így a portugálok akár már 16 éves koruktól megváltoztathatják az állami nyilvántartásban feltüntetett nemüket.

A jogszabály előírja, hogy aki 18 évesnél fiatalabb korában szeretne élni ezzel a lehetőséggel, pszichológiai jelentést is be kell mutatnia. Ezt az előírást Marcelo Rebelo de Sousa portugál elnök kérésére emelték be a jogszabályba:

az államfő megvétózta a törvényjavaslat első változatát, és felszólította a képviselőket, hogy fontolják meg az orvosi jelentés szükségességét 18 éves kor előtt.

A törvénytervezetet a kormányzó Szocialista Párt, a Baloldali Blokk nevű baloldali, az Emberek-Állatok-Természet nevű zöld párt, és a Portugál Kommunista Párt támogatta. Ellene szavazott a konzervatív, jobbközép Szociáldemokrata Párt, elsősorban azt kérve, hogy ne csak a 18 éves kor alatti kérelmezők, hanem mindegyikük esetében legyen kötelező a beszámíthatóságot vizsgáló pszichológiai jelentés bemutatása.

Az elnök így várhatóan már nem vétózza meg a törvénytervezetet, amely nyolc napon belül hatályba is lép.

Képviselői közlés szerint Dánia, Málta, Svédország, Írország és Norvégia után Portugália a hatodik európai ország, amely lehetővé teszi, hogy a transzneműek szabadon döntsék el, melyik nemhez tartozónak vallják magukat.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×