eur:
412.71
usd:
394.19
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
Girona, 2018. március 26.VI. Fülöp spanyol király fényképét égetik a tüntetők a Carles Puigdemont leváltott katalán elnök szabadon bocsátását követelő tiltakozáson Gironában 2018. március 25-én, miután a német rendőrség őrizetbe vette az 55 éves politikust a dán-német határon a spanyol legfelsőbb bíróság két nappal korábban kiadott európai elfogatóparancsa alapján. (MTI/EPA/Robin Townsend)
Nyitókép: Robin Townsend

Barcelonában tüntetők csaptak össze a rohamrendőrökkel

Katalónia északi részén megbénították a forgalmat az autóutakon, Barcelonában tüntetők csaptak össze a rendőrséggel. Az emberek az ellen tiltakoztak, hogy spanyol kérésre német rendőrök őrizetbe vették a függetlenségi mozgalom külföldre menekült vezetőjét, Carles Puidgemontot.

Vasárnap este katalán függetlenségpárti aktivisták négy autóutat zártak le a hivatalosan Spanyolországhoz tartozó régióban.


Barcelonában tüntetők csaptak össze a katalán regionális rendőrséggel, rohamalakulatok tartották távol a tiltakozókat a spanyol kormány Katalóniai irodájától.


A tiltakozók dühét az váltotta ki, hogy a német rendőrség – a spanyol kormány kérésére – a dán határnál őrizetbe vette Carles Puigdemontot, a katalán szeparatisták vezetőjét.


Puigdemont előzőleg Finnországban járt és az európai elfogatóparancs értelmében ott is letartóztatás várt rá, de ezt megelőzve, pénteken sikerült kijutnia az országból.


A Katalónia Spanyolországtól való elszakadásáért kampányoló politikus októberben hagyta el hazáját, miután egy vitatott legitimitású népszavazáson megjelent katalán választók többsége a függetlenségre szavazott.


A függetlenség kikiáltását Spanyolország törvényellenesnek nevezte, az Európai Unió pedig nem ismerte el. A madridi hatóságok menesztették a katalán autonóm kormányzatot és az állam egységének veszélyeztetése miatt elfogatóparancsot adtak ki Puigdemont ellen, aki elől más szeparatista vezetőkkel együtt Belgiumba menekült.


Decemberben Madrid visszavonta a körözést, de pénteken ismét felkérte más európai országok rendőrségeit, az emigrációba vonult katalán vezetők elfogására és kiadására.


Puigdemont mellett szinte az egész volt katalán vezetés – 25 politikus ellen pert akar indítani a spanyol Legfelsőbb Bíróság lázadás, sikkasztás és államellenes tevékenység miatt.


Emiatt az elszakadáspárti tüntetők Barcelonában már pénteken összecsaptak a rendőrökkel.


Körözés alatt áll Clara Ponsati volt katalán oktatási miniszter is, aki egyetemi tanárként dolgozik a katalánokkal szimpatizáló Skócia egyik egyetemén. A helyi kormányzat ugyanakkor azt mondta: nem tudja megakadályozni, hogy a magát feladni hajlandó Ponsatit visszaküldjék Spanyolországba.


A szeparatisták vezéralakja, Puigdemont elfogása nem csak ellenérzéseket szült Spanyolországban. Az ország egységéért kampányoló Cuididamos, azaz Polgárok párt elnöke, Albert Rivera üdvözölte a katalán főnök elfogadását, aki szerinte „puccsot” akart véghezvinni. „Megpróbált megsemmisíteni egy európai demokráciát, figyelmen kívül hagyta a demokrácia szabályait, összezúzta harmónikus együttélésünket és közpénzeket sikkasztott el. Ezt nem lehet büntetlenül hagyni!” – írta.


Puigdemont hívei viszont azt mondták: remélik, Németország nem adja ki a politikust Spanyolországnak. „Ott nem garantálják az igazságos bírósági eljárást, csak a bosszút és elnyomást” – mondta Elsa Artadi,a vezetőhöz közel álló katalán parlamenti képviselő.

Címlapról ajánljuk

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.18. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 18. 17:16
×
×
×
×