eur:
414.58
usd:
398.72
bux:
79538.01
2024. december 23. hétfő Viktória

Sokkolta a halál fája Madeira lakosságát

Súlyos katasztrófát okozott a "halál fája" Madeirán az év eseményén, egy vallási ünnepen: a tömegbe zuhanó óriási tölgy 13 embert megölt, köztük egy magyart, és további ötvenet megsebesített.

Pedig a Portugáliához tartozó Madeirán színes és örömteli fesztiválra készültek, augusztus 14-én és 15-én jókedvű helyi lakosok és a világ minden tájáról érkező turisták tömegei gyűltek össze a Montei Miasszonyunk nevű ünnep alkalmából.

A Madeira védőszentjének tiszteletére rendezett ünnepséget már tavaly sem kísérte szerencse: a fesztivált le kellett mondani a szigeten tomboló erdőtüzek miatt. Idén az ünnep idején a tűz megkímélte Madeirát, viszont a rendezvény tragédiába torkollott, amikor egy 200 éves hatalmas tölgyfa a fesztivál csúcspontjának számító felvonulásra készülődő hívők és nézelődők egy csoportjára zuhant a főváros, Funchal közelében levő Mária-kegyhelynél. A katasztrófa tizenhárom ember - köztük egy 31 éves magyar nő - halálát okozta. További ötven ember megsérült, köztük számos külföldi. Egy másik halálos áldozat francia állampolgár.

A tragédia sokkolta az atlanti-óceáni sziget lakóit.

"A halál fája" - állt az egyik helyi napilap szerdai címlapján, miközben egy másik újságban "előre tudható tragédiáról" cikkeztek. Állítólag jó ideje ismert volt ugyanis, hogy néhány idős fa kifejezetten rossz állapotban van a Funchal melletti Monte faluban - a hatóságok mégsem tettek lépéseket a veszély elhárítása érdekében.

Paulo Cafofo, Funchal polgármestere azt állította a tragédia után, hogy a kidőlt tölgyfán nem látszott, hogy veszélyes lenne: egészséges, zöld lombkoronája volt, nem mutatta semmiféle rendellenesség jelét. Szakértők vizsgálják, hogy a fa - hatalmas gyökérrendszerével együtt - mitől fordulhatott ki ilyen hirtelen a földből. A mezőgazdasági szakértők mellett az ügyészség is nyomozást indít.

A 200 éves élettartam még egy tölgyfa esetében is hosszúnak számít,

ráadásul a Madeirán kidőlt fa nem szabadon, a természetben nőtt, hanem városi környezetben. A dpa német hírügynökség által megkérdezett erdészeti szakember szerint a városi környezetben élő fák ökoszisztémájának helyzetét számos tényező nehezíti: az utakon közlekedő járművek, a por, télen pedig a síkos utakra kiszórt só. Gyakran a fák gyökérzete nem tud szabadon nőni a földben futó csövek és vezetékek miatt. A szerencsétlenségek elkerülése érdekében észben kell tartani azt az általános szabályt, amely szerint minél nagyobb egy fa lombkoronája, annál nagyobbnak kell lennie a gyökérzetének ahhoz, hogy a fa stabilan álljon - hangsúlyozta Christoph Rullmann, a német erdővédelmi társaság vezetője.

Európában nem ez volt az első eset, hogy kidőlt fa okozta több ember halálát.

2001 nyarán Strasbourgban egy hatalmas platán zuhant egy étteremként működő sátorra, ahol a viharos szél elől menekülve több tucat ember zsúfolódott össze. A katasztrófában tíz ember vesztette életét, és több mint nyolcvanan megsérültek.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×