eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az új hadviselési eszköz a nukleáris támadás hatásaival ér fel

Az új hadviselési eszköz a nukleáris támadás hatásaival ér fel

A XXI. században a fejlett világban hasonló hatás érhető el informatikai támadásokkal, mint korábban az atomfegyverek bevetésével - mondta az InfoRádiónak Krasznai Csaba. A kiberbiztonsági szakértő szerint az évszázad első felében a hadviselésben és a védelemben is központi szerepet kapnak az informatikai hálózatok.

A kiberbiztonsági szakértő úgy vélte, annak ellenére, hogy a kiberhadviselés mint fogalom a nyilvánosság előtt most jelent meg először, a kibertér kihívásai között a kibertámadásokról beszélnek a legrégebben a szakemberek.

Az új hadviselési eszköz a nukleáris támadás hatásaival ér fel

„A kiberhadviselés alapjai az 1991-es I. iraki háborúra vezethetők vissza, amiben az Egyesült Államok a hálózatos hadviselésével, tehát azzal, hogy informatika alapú hadvezetés tért át, aratott nagy sikert. Akkor vált nyilvánvalóvá, hogy katonai műveletek támadásakor a klasszikus elektronikai hadviselés, tehát a rádióhullámok zavarása, lehallgatása mellett az informatikai eszközök támadása, befolyásolása is fontos katonai cél” - mondta Krasznai Csaba.

Ennek következtében a nagy államok – Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Németország – katonai eszköztárában a kiberhadviselés már 20-25 éve megtalálható – tette hozzá a kiberbiztonsági szakértő.

Hírbefolyásolás, hamis hírek terjesztése

„A klasszikus titkosszolgálati tevékenységek – az információ és a közvélemény manipulálása – régóta élő módszerek. Az elemzők szerint a krími, illetve az ukrajnai konfliktus abban hozott változást, hogy a befolyásolás Oroszország katonai érdekeit segíti, ezért a kiberhadviselés területére tehető ez, az egyébként polgári szolgálatok által elkövetetttevékenység is” - magyarázta Krasznai Csaba.

A kiberbiztonsági szakértő jelezte, a kiberhadviseléssel foglalkozó kutatók sok analógiát találnak a hidegháborúval, ami a nukleáris elrettentésről szólt.

A kibertér és az ott történő támadások is hasonlítanak erre, azzal a különbséggel, hogy informatikai támadást bármelyik állam tud indítani bármelyik másik ellen – tette hozzá Krasznai Csaba.

Az új hadviselési eszköz a nukleáris támadás hatásaival ér fel

„Talán túlzás azt mondani, hogy ez hasonlóan nagy hatással is járna, mint egy nukleáris csapás. Ott még nem tartunk szerencsére, de komoly romboló hatást lehet elérni tisztáninformatikai eszközzel. Ennek az új hadviselési formának a határait szerencsére eddig még nem láttuk.”

A kiberbiztonsági szakértő úgy vélte, a XXI. század első negyven-öt évének a kibertér és annak fenyegetései lesznek az új hadviselési eszközei.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×