eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 11. szombat Ágota

"Nincs esély Angela Merkellel szemben"

A német szociáldemokrata pártnak (SPD) nincs esélye a jobboldali CDU elnökével, Angela Merkellel szemben a jövő őszi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson - jelentette ki egy vasárnapi lapinterjúban a CDU egyik legtekintélyesebb politikusa, Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter, aki szerint a CDU és bajor testvérpártja, a CSU Merkel vezetésével megismétli az előző választáson elért sikert.

A CDU/CSU pártszövetség a jövőbe vetett hit és "a stabilitás záloga a nagy bizonytalanság korában", és a választási kampányban azt üzeni majd a szavazóknak, hogy a megbízhatóság képviselője és az egyetlen politikai erő, amelynek van válasza a kor kihívásaira - mondta Wolfgang Schäuble a Bild am Sonntag című lapban megjelent interjúban.

A CDU kedden kezdődő tisztújító kongresszusáról azt mondta, hogy a küldöttek "nagyon kevés kivételtől" eltekintve egységesen állnak majd ki a pártot 2000 óta vezető Angela Merkel mellett, akit így kilencedik alkalommal is megválasztanak elnöknek.

A pártszövetségnek a "40 százalék plusz X" célt kell kitűznie a Bundestag-választásra, és Angela Merkel vezetésével ismét a 2013-ban szerzett 41,5 százalék körül végezhet, ha az erősségeire összepontosít - mondta Wolfgang Schäuble. Aláhúzta, hogy akárkit is indít az SPD kancellárjelöltként, nem lesz esélye Merkellel szemben.

Arra a felvetésre, hogy a pártszerkezet új szereplője, a CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) keresztülhúzhatja a számításaikat, azt mondta: "ki tudja, hogy az AfD egyáltalán ott lesz-e a következő Bundestagban".

A választás tíz hónap múlva, 2017 szeptemberében lesz, addig még sok minden történhet, és meg lehet győzni azokat a választókat, akik egy "rövid ideig talán kételkedtek" a CDU/CSU-ban - utalt a politikus arra, hogy a menekültválság visszavetette a pártszövetség támogatottságát.

Az utóbbi hetekben az uniópártok népszerűsége emelkedett, egyre több felmérés mutatja, hogy kezdi maga mögött hagyni a 30-35 százalékos sávot. A legutóbbi - a Bild am Sonntagban ismertetett - mérés szerint már 37 százalékon áll. Azonban a két párt viszonyát nem sikerült rendezni, a CSU továbbra is követeli a befogadható menekültek létszámának korlátozását évi 200 ezer főben, amit Angela Merkel elvet.

Wolfgang Schäuble erről azt mondta, hogy "a felső határról folytatott jelképes vitákra senkinek sincs szüksége". A felső határ kérdése az országba érkező menedékkérők számának visszaesése révén már nincs napirenden, és bevezetését feleslegessé teszik az uniós külső határnál felállítandó befogadóközpontok és a menedékkérők visszafogadását szabályozó megállapodások - tette hozzá.

Aláhúzta, hogy támogatja Thomas Strobl baden-württembergi belügyminiszter tervét a kitoloncolási szabályok szigorításáról. A menekültek iránti segítőkészség megőrzéséhez az kell, hogy "elmenjenek, akiknek nincs joguk a maradásra" - mondta Wolfgang Schäuble a tartományi belügyminiszter javaslataival kapcsolatban, amelyek között szerepel az elutasított menedékkérők szociális juttatásainak csökkentése és a kitoloncolási őrizet intézményének kiterjesztése, és az is, hogy az EU-n kívül kell összegyűjteni a menedékkérőket, és dönteni ügyükben.

Címlapról ajánljuk

Újabb front nyílt a német politika és Donald Trump között

Elutasította a német parlamenti pártok többsége a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követelését, hogy a tagállamok az eddigi két százalék helyett a a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékára növeljék védelmi kiadásaikat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

2024 végén váratlanul összeomlott a Bassár el-Aszad vezette kormány Szíriában, ezzel pedig egy csapásra megváltozott az ország nemzetközi megítélése. Az előző rezsimmel bizalmatlan vagy teljesen elutasító politikai kapcsolatot fenntartó országok most szinte egymásnak adják át a kilincset Damaszkuszban tett látogatásaik során. A nagy lehetőségről nem akarnak lemaradni az Arab-félsziget gazdag kormányai sem, akik már régóta várták ezt a pillanatot. Korábban már okozott gondokat, hogy a közel-keleti országban külső hatalmak egymással versengtek a nagyobb befolyás megszerzéséért, kérdés, hogy megismételheti-e magát a történelem.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×