eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília

Súlyos bírságot kapott az IKEA Oroszországban

Beruházásai csökkentésére kényszerülhet Oroszországban a svéd IKEA, a világ legnagyobb bútor-kiskereskedelmi konszernje, miután több mint 500 millió rubel (több mint kétmilliárd forint) összegű bírság fizetésére kötelezte egy orosz bíróság.

 Az IKEA vezetősége kedden közölte, "az utóbbi időszak bizonyos történései" lelassíthatják a beruházási projekteket. A vállalat az orosz hatóságoknak azt rótta fel, hogy megpróbálnak "illegális módszerekkel pénzt kicsalni a cégcsoport zsebéből".

Ezt megelőzően a bútor-kiskereskedelmi konszernt egy szmolenszki bíróság kedden arra kötelezte, hogy Konsztantyin Ponomarev orosz üzletembernek, egy generátorokat bérbeadó cég vezetőjének 507 millió rubel (mintegy 2,16 milliárd forint) kártérítést fizessen. Ponomarev és az IKEA között csaknem tíz éve folyik a jogi huzavona a szentpétervári bútoráruházakat árammal ellátó generátorok bérlése körül.

A svéd vállalat azonban ezen felül is számtalanszor keveredett jogvitába Oroszországban. A Kommerszant-Dengi című orosz gazdasági hetilap értesülései szerint az IKEA több mint ötszáz jogi eljárásban érintett, és ezzel az Oroszországban a legtöbb jogvitát folytató vállalat.

Egyebek mellett amiatt is pert indítottak az orosz hatóságok a svéd óriáscég ellen, mert felmerült a gyanúja, hogy illegális úton szerezte azt a Moszkva egyik külső kerületében lévő földdarabot, amelyen az egyik bútoráruházán kívül oroszországi központja emelkedik. Az ottani irodákat idén többször is átkutatták a hatóságok.

Oroszország az IKEA egyik legnagyobb piacát jelenti. A vállalat 2000-ben jelent meg az országban, és időközben 14 bútoráruházat nyitott. Saját adatai szerint több mint 12 ezer munkahelyet teremtett és több mint 60 milliárd rubelnyi adót fizetett.

Júniusban az IKEA oroszországi leányvállalata bejelentette, legalább 2,1 milliárd dolláros (mintegy 579 milliárd forint) befektetést terveznek az országban.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×