eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
Kicsoda Theresa May? - Portré az új brit Vasladyről

Kicsoda Theresa May? - Portré az új brit Vasladyről

Sokan már most a második Vasladyként emlegetik Theresa May-t, a britek második női miniszterelnökét. Most mindent megtudhatnak a frissen kinevezett kormányfő életéről és pályafutásáról.

Leánykori nevén Theresa Mary Brasier 1956. október 1-jén anglikán lelkészcsaládba született a Sussex megyei Eastbourne-ban. Diplomáját Oxfordban szerezte, és későbbi férjével, Philip May-jel is itt ismerkedett össze 1976-ban egy egyetemi mulatságon, a BBC szerint a későbbi pakisztáni miniszterelnök, Benazir Bhutto mutatta be őket egymásnak.

Az egyetemi évek után jó ideig a City pénzügyi szolgáltatási szektorában dolgozott, és éveket töltött a Bank of England - a brit jegybank - alkalmazásában is, majd a politika felé fordult. Először 1997-ben jutott be a brit parlamentbe a konzervatívok képviselőjeként, majd 2002-ben ő lett a párt első választmányi elnöke, szintén ebben az évben egyik kongresszusukon azzal próbálta változásra sarkallni párttársait, hogy felhívta figyelmüket: az emberek „undok pártnak” nevezik a torykat.

Ezt követően a briteknél szokásos ellenzéki – úgynevezett – árnyékkormány több miniszteri posztját is megszerezte, majd a konzervatívok 2010-es győzelmét követően David Cameron belügyminiszterré nevezte ki. Mára ő lett a brit politikatörténet utóbbi egy évszázadának leghosszabb ideig hivatalban maradt belügyminisztere, ugyanis bár a brit belügyi tárca vezetői korábban sűrűn váltogatták egymást, Theresa May miniszterelnöki kinevezéséig e poszton maradt.

A politikus az uniós tagságról tartott júniusi népszavazás kampányában a bennmaradást pártoló táborhoz tartozott, aktívan viszont nem kampányolt, és közismert arról, hogy nem lelkes híve a külföldi uniós állampolgárok szabad nagy-britanniai letelepedésének és munkavállalásának. Várhatóan ez lesz a kilépési tárgyalások során az első komoly konfliktusa az Európai Bizottsággal, amennyiben meg akarja őrizni London hozzáférését az unió belső piacához.

Az új kormányfőt többen Margaret Thatcher egykori brit miniszterelnök után már most az új Vasladynek nevezik, párttársai és sok elemző szerint csendes, de ugyancsak könyörtelen, kitartó pragmatizmusban Theresa May sem marad el a szigetország első női kormányfőjétől.

Mint néhány éve maga is bevallotta, 1-es típusú cukorbetegsége van, ezért naponta kétszer inzulint kell beadnia magának. Hobbija a főzés mellett a kirándulás, elsősorban Walesben vagy Svájcban, emellett oda van a sült krumpliért és a cipőkért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×