eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
„Az Egyesült Államok célja, hogy senki se veszítsen a Brexittel”

„Az Egyesült Államok célja, hogy senki se veszítsen a Brexittel”

Az Egyesült Államok várhatóan az Európai Uniót és az Egyesült Királyságot is abba az irányba fogja terelni, hogy egyik fél se veszítsen sokat a kiválással - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás egyetemi docens, külpolitikai szakértő.

Az Egyesült Államoknak nem érdeke, hogy bármelyik fél számára komoly terhet jelentsen Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból, mert így nem kell gyökeresen átrendezniük viszonyukat a britekkel és az EU-val – mondta Magyarics Tamás, egyetemi docens.

Hozzá kell tenni, hogy a brit kilépés azért hátrányosan érinti az amerikaiakat, mert a britek voltak végig azok, akik az Európai Unióba becsempésztek olyan érdekeket, amik elsősorban amerikai érdekek voltak talán és nem annyira kontinentális érdekek” -fogalmazott a külpolitikai szakértő.

A kilépés azonban az európai kontinens biztonságpolitikai viszonyait is átírja, e téren például növelheti befolyását a szigetország – hangsúlyozta Magyarics Tamás.

„Mert a britek kilépésével az Európai Unió biztonsági-védelmi képessége nyilvánvalóan kisebb lesz, és a NATO szerepe megnőhet az Európai Unió védelmi és biztonságpolitikai szárnyával szemben” - magyarázta a szakértő.

Arra a kérdésre, hogy mennyiben változtathatja meg az Egyesült Államok viszonyát Európához az államokban várható elnökválasztás, Magyarics Tamás azt mondta: ha a demokrata Hillary Clinton nyer, akkor drámai változásra nem kell számítani, a republikánus Donald Trump azonban nagyobb nyomás alá helyezné Európát.

„Nem csak gazdaságilag: ha Donald Trump azt fogja valóban követelni – mint ahogy most jelen pillanatban a kampánya során követeli –, hogy az európaiak mélyebben nyúljanak a zsebükbe a saját biztonságuk biztosítása érdekében, akkor ez egy elég kellemetlen politikai kérdés elé is állítaná az európai vezetést” - fogalmazott azegyetemi docens.

A védelmi kiadások növeléséhez ugyanis megszorításokra volna szükség a legtöbb európai országban, ami komoly vitát válthatna ki az Egyesült Államok és az Európai Unió között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×