eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Válságülés Berlinben

Az Európai Unió elődjét, a Közös Piacot alapító hat ország külügyminisztereinek értekezlete után hétfőre a német kancellár Berlinbe hívta a francia államfőt és az olasz miniszterelnököt, valamint az Európa Tanács elnökét, hogy egységes álláspontot alakítson ki velük az EU holnapra tervezett csúcsértekezletére, amelyen várhatóan a brit kormányfő bejelenti Nagy-Britannia kiválását a szervezetből. A mai megbeszélésen alighanem szó lesz a 27 tagra zsugorodó EU további működéséről is.

A német kancellár kötetlen eszmecsere keretében személyesen akarja kifejteni a francia elnöknek és az olasz kormányfőnek, hogy szerinte milyen választ adjon az Európai Unió Nagy-Britannia kiválási szándékára. Álláspontját az Európa Tanács elnökével is szeretné összehangolni, ezért hívta meg a mai tanácskozásra Donald Tuskot is.

Angela Merkel környezetéből kiszivárgott hírek szerint a kancellár a jövőben rugalmas uniót képzel el, amely lehetőséget biztosít a tagállamok számára az európai integráció ütemének önálló meghatározására.

Tudósítók szerint az elképzelés nem új keletű, mert az ezredfordulót követően már Jóska Fischer német külügyminiszter is többször szóba hozta a kétütemű unió lehetőségét, amelyhez a motort a francia-német együttműködés jelentené.

Berlin és Párizs közti szoros összhangról tanúskodik a francia és a német külügyminiszter által a hét végén kidolgozott javaslatcsomag is, amely új európai megoldás kidolgozását szorgalmazza a menekültkérdésre, valamint a tagállamok külső-és belső biztonságának szavatolására, továbbá meggyőző válasz megadását sürgeti a gazdaság-növekedés és foglalkoztatás kihívásaira is, ami a gyakorlatban a pénzügyi nehézségekkel küzdő és a lendületes konjunktúrával rendelkező országok közti különbségek kiegyensúlyozását jelentené.

A mai berlini megbeszélésen a kancellár alighanem részletesen is kifejti tárgyalópartnereinek, hogy mit is ért a berlini kormány azon álláspontján, amely szerint a londoni politikusoknak esélyt kell adni az Európai Unióból történő kiválással járó következmények átgondolására.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 23. 15:47
×
×
×
×