eur:
403.06
usd:
360.12
bux:
96721.21
2025. május 16. péntek Botond, Mózes

Újabb érv a brit kilépés ellen

Nagy-Britanniának adott igazat az Európai Bíróság a vendégmunkásoknak járó családi támogatásáról szóló vitában az Európai Bizottsággal szemben. A döntésnek a britek uniós maradása mellett érvelőket erősítheti a referendumot megelőző kampányban.

A brit hatóságoknak jogukban áll megtagadni, hogy családi támogatást fizessenek azon más európai uniós társállamokból érkezett munkavállalók számára, akik nem vitték magukkal gyermekeiket Nagy-Britanniába – ezt mondta ki tegnapi ítéletében az Európai Unió Bírósága.

A brit eljárás miatt az Európai Bizottság indított kötelezettségszegési eljárást, ám a luxembourgi székhelyű bíróság elutasította a keresetet és kimondta: nincs akadálya, hogy a szociális ellátások nyújtásakor a gazdaságilag inaktív uniós polgároktól is megköveteljék, hogy a fogadó tagállam területén tartózkodjanak, jogszerűen.

"A bíróság elfogadta a brit érvelést és azt mondta, hogy lényegében nem kér többet, mint amit az uniós jog is feltételként megszab; az ott-tartózkodást" - mondta Törő Csaba, a Károli Gáspár Református Egyetem docense.

Mivel a más uniós tagországokból érkezett munkavállalóknak nyújtott támogatások adják az egyik fő témáját a Nagy-Britannia uniós kilépését pártoló kampánynak, a döntést akár az unióban maradást pártolók is felhasználhatják – tette hozzá Törő Csaba.

Mint fogalmazott: "megragadható és látható, hogy igenis lehet érvelni és lehet védekezni az intézményi és jogi kereteken belül, nem kell elhagyni az uniót ahhoz, hogy a tagállamok saját érdekeiket tudják érvényesíteni. Az ellentábor biztos felhasználta volna ezt is, most majd a kormány fog erre hivatkozni, mert ez az ő érveiket támasztja alá. Szerintem fogják használni, minden ilyen eset hasznos lehet illusztrációként és az érvek alátámasztásaként."

Jövő csütörtökön tartják a népszavazást Nagy-Britannia uniós tagságáról.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Cseh kormányfő: mintha gyávák lennének az oroszok

Cseh kormányfő: mintha gyávák lennének az oroszok

Petr Fiala cseh miniszterelnök szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök távolmaradása az isztambuli tárgyalásokról azt mutatja, hogy Oroszország nem törekszik az ukrajnai béke megteremtésére, és nem hajlandó felhagyni agresszív külpolitikájával. Petr Pavel államfő közben biztonsági egyeztetésre hívta a parlamenti pártok vezetőit, akik közül az ellenzéki Tomio Okamura támogatná, hogy népszavazáson döntsenek Csehország EU- és NATO-tagságról.

Elemző: Ruanda a brit deportáltak helyett most az amerikaiakat fogadná be

Egyre több ország próbálkozik megállapodást kötni az illegális bevándorlók kitoloncolásáról. Ruanda már sokszor előtérbe került annak ellenére, hogy a brit legfelsőbb bíróság nem minősítette biztonságos harmadik országnak. Ezúttal az Egyesült Államok tárgyal erről az afrikai országgal – mondta el az InfoRádióban Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.16. péntek, 18:00
Balogh Tamás
a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti Egyesületének elnöke
Totális kudarc az orosz-ukrán béketárgyalás, már Trump is megszólalt - Háborús híreink pénteken

Totális kudarc az orosz-ukrán béketárgyalás, már Trump is megszólalt - Háborús híreink pénteken

Csütörtökön az orosz és az ukrán delegáció is megérkezett Isztambulba, de a béketárgyalások nem indultak meg. A két ország külügyminisztériumában inkább egymást sértegették. Kijev szerint az orosz delegáció összetétele nem professzionális, ezért ők is csak alacsonyabb beosztású diplomatákat küldenének a mára áttolt tárgyalásra. Donald Trump és Marco Rubio szerint is szükség lesz az amerikai és orosz elnökök találkozójára, de a Kreml szerint erre nincsenek tervek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×