eur:
410.63
usd:
394.98
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István

Osborne: "lenne mitől félni" Brexit esetén

A brit pénzügyminiszter szerint Nagy-Britanniának "lenne mitől félnie", ha az EU-tagságról június 23-ra kiírt népszavazáson a többség a kilépésre voksolna.

George Osborne a BBC televízió szerda esti élő interjúműsorában kijelentette: a brit EU-tagság esetleges megszűnése nyomán Nagy-Britannia elveszítené ellenőrzését saját gazdasága felett, és "ezzel elveszítene mindent". Ezt az árat nem szabad megfizetni - tette hozzá.

A pénzügyminiszter az Airbus európai repülőgépgyártó konglomerátum kiterjedt nagy-britanniai üzemhálózatát említette annak illusztrálására, hogy mekkora tétje van a brit EU-tagságnak. Osborne szerint az Airbusnak szüksége van az akadálytalan hozzáférésre az EU belső piacához, különben nem éri meg neki a nagy-britanniai gyártás.

Ezt nemrégiben az Airbus maga is megerősítette. A cég, amely 25 brit telephelyen közvetlenül 15 ezer, a beszállítókkal együtt közvetve százezer brit alkalmazottat foglalkoztat, a brit gyártóbázisoknak körbeküldött felhívásában egyenes utalást tett arra, hogy ha a választók többsége a kilépésre voksol a népszavazáson, az kérdésessé teheti az Airbus jövőbeni nagy-britanniai beruházásait. A felhívás szerint ugyanis az Airbus üzleti modellje teljes mértékben arra épül, hogy a cég minden korlátozás nélkül mozgathassa Európában termékeit, alkalmazottait és üzleti elképzeléseit, és ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, az "nem javítaná" az Airbus nagy-britanniai működésének versenyképességét.

A szerda esti BBC-interjúban Osborne mindezek alapján olyan hazárdjátéknak nevezte a Brexitet, vagyis Nagy-Britannia esetleges távozását az EU-ból, amelyet szavai szerint a brit gazdaság nem kockáztathat meg.

Hozzátette: a Brexit a brit ingatlanpiacon is súlyos sokkot okozna. A pénzügyminisztérium számításai szerint ilyen népszavazási eredmény esetén az ingatlanárak 10-18 százalékkal zuhannának.

A pénzügyminiszter szerint a piaci elemzők ennél is borúlátóbb becsléseket tartanak érvényben. Felidézte a Fitch Ratings minapi helyzetértékelését, amelyben a hitelminősítő a nagy-britanniai ingatlanárak 25 százalékos zuhanását is lehetségesnek nevezte.

Osborne visszautasította azt a riporteri felvetést, hogy az EU-tagságot pártoló tábor kampánya a "gazdasági félelemkeltésre" alapul. Kijelentette: Brexit esetén Nagy-Britanniának ténylegesen lenne mitől félnie. "Említhetünk tetszés szerinti számú gazdasági mutatót, de ezeknek van egy közös vonásuk: mindegyikük előtt egy nagy, kövér mínuszjel állna", ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból, és ennek következményeit az emberek viselnék - fogalmazott a BBC-műsorban a brit pénzügyminiszter.

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×