eur:
410.63
usd:
394.98
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István

A Benelux-államok veszítenének a legtöbbet a Brexittel

Az Európai Unió tagországai közül a Benelux-államok és Írország lennének a legnagyobb gazdasági vesztesei annak, ha Nagy-Britannia lakosságának többsége az unióból kilépésre voksolna a június 23-ra kiírt népszavazáson - áll a CPB holland gazdaságpolitikai elemzőközpont csütörtökön közzétett tanulmányában.

Az intézet szakértői szerint az esetleges Brexit nyomán súlyos veszteségeket szenvedne el a holland gazdaság, az ország kereskedelme ugyanis ezer szálon kötődik Nagy-Britanniához.

Összességében Hollandia 2030-ig a bruttó hazai termék (GDP) 1,2 százalékát, azaz nagyjából 10 milliárd eurót veszíthetne a britek uniós távozásán - írták a friss tanulmányban. A szakértők szerint ha azt is belekalkulálják, hogy a kereskedelmi forgalom csökkenése visszafogná az innovációt és a termelékenységet, akkor a veszteség a GDP 2 százalékát is elérheti.

A legsúlyosabb veszteségek akkor érnék az országot, ha a kilépés után az Európai Unió és Nagy-Britannia között nem jönne létre szabadkereskedelmi egyezmény, és kétoldalú megállapodásokról sem tudna egyezségre jutni London Hágával, hanem a felek csak a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagjaira vonatkozó általános szabályok alapján folytatnák együttműködésüket.

Hollandia után Írország, Belgium és Luxemburg lenne a legnagyobb vesztese a britek kilépésének. "Viszonylag élénk kereskedelem zajlik ezen országok és Nagy-Britannia között, ezért súlyosan érintenék őket a Brexitet követő kereskedelmi korlátozások" - olvasható a dokumentumban.

A skála ellentétes végén a dél- és a kelet-európai országok találhatók, amelyek jóval kevésbé függenek a Nagy-Britanniával folytatott kereskedelemtől - emelte ki a tanulmányt ismertető cikkében a Politico című brüsszeli hírportál.

A holland szakértők szerint a legsúlyosabb veszteségek mindazonáltal a brit gazdaságot érnék, az ország 2030-ig GDP-je 4 százalékát veszíthetné el a kilépés miatt, de ez a szám az innováció elmaradását beleszámítva akár a 9 százalékot is elérhetné.

Nagy-Britanniában június 23-án tartanak referendumot az EU-tagságról. David Cameron brit miniszterelnök egy hétfői nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy egy pokolgép pusztító erejével hatna a brit gazdaságra, ha országa a népszavazás eredményeként távozna az EU-ból.

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×