eur:
410.63
usd:
395.01
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István

Sokkolná a brit gazdaságot a Brexit

A fejlett ipari országok Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezete (OECD) szerint súlyos sokkot okozna a brit gazdaságnak, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként kilépne az Európai Unióból, és az átgyűrűző hatásokat az EU-gazdaság is megszenvedné.

Az OECD szerdán ismertetett világgazdasági előrejelzésének Nagy-Britanniáról szóló fejezete szerint a szervezet azzal számol, hogy Brexit esetén - vagyis ha megszűnik a brit EU-tagság - már 2020-ban több mint 3 százalékkal elmaradna a brit nominális hazai össztermék (GDP) attól a szinttől, amelyet a brit gazdaság abban az évben az Európai Unió tagjaként elérhetne, az EU összesített GDP-értéke pedig 1 százalékkal lenne alacsonyabb.

Az OECD számításai szerint a veszteségek hosszabb távon még tovább mélyülnének: a tanulmány 2030-ra az alapeseti - vagyis a további brit EU-tagsággal számoló - előrejelzésnél már több mint 5 százalékkal kisebb brit GDP-értéket feltételez.

Az elemzés szerint a brit gazdaságot az első sokk akkor érné, ha a népszavazáson a kilépést pártoló tábor kerülne többségbe. Ez a sokk elsősorban a fogyasztói és az üzleti bizalomban lenne érezhető: a háztartások és a vállalatok elhalaszthatnák fogyasztási és beruházási kiadásaikat a feszesebbé váló hitelkondíciók közepette.

A második, jelentős sokk 2019 elején érné a brit gazdaságot, amikor Nagy-Britannia a feltételezhető menetrend alapján ténylegesen kiválna az Európai Unióból. Ez a sokkhatás kereskedelmi jellegű lenne, mivel hirtelen kereskedelmi akadályok emelkedhetnek a brit exportőrök elé az európai gazdasági térségen (EEA) belül, és abban az 53 országban is, amellyel az EU-nak kereskedelmi megállapodása van - áll az OECD szerdai elemzésében.

Az OECD tanulmánya egybecseng a brit üzleti szféra, illetve a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrégiben közzétett hasonló figyelmeztetéseivel.

A Brit Iparszövetség (CBI), amelynek 190 ezer brit üzleti vállalkozás a tagja, legutóbbi tanulmányában azt jósolta, hogy az évtized végéig akár százmilliárd font (több mint 40 ezer milliárd forint) veszteséget is okozhatna a brit gazdaságnak az ország távozása az EU-ból.

Az enyhébb és súlyosabb forgatókönyveket felvázoló 79 oldalas tanulmány szerint - amelyet a CBI megbízásából a PwC üzleti tanácsadó cég állított össze - Brexit esetén a nominális brit hazai össztermék 2020-ban 3-5,5 százalékkal lenne alacsonyabb, mint abban az esetben, ha Nagy-Britannia abban az évben is az EU tagja lenne.

A PwC becslése szerint ez 55-100 milliárd font - háztartásonként 2100-3700 font - közötti nominális gazdasági veszteséget jelentene 2015-ös árfolyamokon számolva, elsősorban a Brexit okozta piaci-befektetői bizonytalanságok miatt.

Az IMF legutóbbi féléves világgazdasági jelentésének Nagy-Britanniára vonatkozó fejezete szerint helyi és globális szinten is súlyos gazdasági károkat okozna, ha Nagy-Britannia a népszavazás eredményeként távozna az Európai Unióból. A jelentés szerint a közelgő referendum önmagában is komoly bizonytalanságot okoz a brit gazdaságban aktív befektetői körben, és ennek máris látszanak a gazdaság aktivitására gyakorolt következményei.

A valutaalap ezért 1,9 százalékra rontotta a brit hazai össztermék idei növekedési ütemére adott előrejelzését az addigi prognózisában szereplő 2,2 százalékról.

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×