eur:
413.92
usd:
396.41
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória

Erre készül Vojislav Seselj a hágai felmentő ítélet után

Miután a hágai Nemzetközi Törvényszék csütörtökön minden vádpont alól felmentette, Vojislav Seselj ultranacionalista szerb politikus kijelentette: minden erejét a választási kampánynak szenteli, parlamenti politizálásra készül.

Kiemelte, egyelőre nem tudja, hogy a felmentő ítélet miatt jobb eredményre számíthat-e pártja, a Szerb Radikális Párt (SRS) az április 24-i, előre hozott parlamenti választásokon, de úgy véli, hogy az SRS a voksok 20-25 százalékát szerezheti meg. "A legjobban azt szeretnénk, ha több szavazatot kapnánk, mint a Szerb Haladó Párt" - fogalmazott Seselj.

Ez utóbbi megvalósulására azonban kevés esély van, mivel az Aleksandar Vucic miniszterelnök vezette Szerb Haladó Párt (SNS) a közvélemény-kutatások szerint a lakosság mintegy felének a támogatását élvezi.

A Nedeljnik című belgrádi hetilap legfrissebb számában, csütörtökön megjelent interjújában Seselj azt is kifejtette, hogy a parlamentbe történő bejutását követően várhatóan ellenzéki pozícióból politizál majd, ám ha az SNS elfordulna az Európai Uniót támogató politikától, és Oroszország felé fordulna, akkor az SRS is támogatná őket. Ebben az esetben pedig Seselj pénzügyminiszter szeretne lenne. A politikus azonban maga is kijelentette, hogy erre a forgatókönyvre nagyon kevés esélyt lát.

Másfél évvel ezelőtti, Hágából történő visszatérését követően Seselj többször árulónak nevezte két korábbi tanítványát és követőjét, Aleksandar Vucic kormányfőt és Tomislav Nikolic államfőt. Vucic és Nikolic is tagja és vezető politikusa volt az 1990-es évek elejétől kezdve a Seselj vezette szélsőséges, nacionalista Szerb Radikális Pártnak. Az 1991-1995-ös délszláv háború és Jugoszlávia szétszakadása után a szerb parlament meghatározó szereplői a Slobodan Milosevic által vezetett szocialisták és a Vojislav Seselj által vezetett radikálisok lettek. Támogatottságukat annak köszönhették, hogy a háborúktól megviselt és csalódott szerb nép szükségét érezte a szélsőséges fellépésnek.

2003-ban Seselj feladta magát a hágai törvényszéken, a párt elnöke pedig Tomislav Nikolic lett. Nikolic Európához való hozzáállása azonban egy idő után megváltozott, amivel párttársainak többsége nem értett egyet, és Seselj javaslatára kizárták a pártból. 2008-ban alakította meg a jobbközép, Európa-párti Szerb Haladó Pártot, amelyhez Vucic is azonnal csatlakozott.

Vojislav Seselj 1991-ben alapította meg az SRS-t, a párt 2012-ig minden választáson bejutott a parlamentbe, Seselj majdnem 12 évig tartó hágai fogsága (2014-ben rossz egészségi állapotára való tekintettel ideiglenesen szabadon engedték) alatt azonban csökkent a párt támogatottsága, s az utóbbi két választáson, 2012-ben és 2014-ben már nem került be a parlamentbe. A közvélemény-kutatások viszont most azt mutatják, Seselj 20-25 százalékos becslése ugyan túlzó, de az SRS az áprilisi választásokon várhatóan átlépi az 5 százalékos parlamenti küszöböt.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×