Infostart.hu
eur:
355.7
usd:
312.92
bux:
0
2026. június 24. szerda Iván
Welding robots movement in a car factory
Nyitókép: WangAnQi/Getty Images

51 százalékos zuhanás a hazai akkugyártásban – az elemző szerint súlyos probléma van

Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Van azonban néhány alágazat, a mely kifejezetten rosszul teljesített. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője vette végig az egyes ipari szektorok teljesítményét.

2024 decemberében a feldolgozóipari termelés 22 százalékát képviselő járműgyártás volumene 21 százalékkal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A 8 százalékos súlyt képviselő villamos berendezések gyártása 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, ezen belül az akkumulátorgyártásban 51 százalákos a visszaesés – idézte fel a KSH adatait az InfoRádióban a Gránit Alapkezelő vezető elemzője. Regős Gábor szerint az elemzők sem számítottak arra, hogy ennyire nem zár erős évet az ipar. Az volt a kérdés, hogy az év végi leállások mennyire lesznek hosszúak – végül a szokásosnál valamennyivel hosszabbak voltak.

A feldolgozóiparon belül a legnagyobb súlyú alágazat a járműgyártás, ahol a szakértő értékelése szerint nagyon durva (21 százalékos) volumencsökkenés történt decemberben az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül is kiemelkedik a közútijármű-gyártás 30 százalékos visszaesése. A villamosberendezés-gyártás ágazat, ami a harmadik legnagyobb súlyú a feldolgozóiparon belül, a legjelentősebb visszaesést produkálta, 25 százalékkal csökkent a termelés éves alapon. Nem minden iparág "szenved" azonban, például a számítógépgyártásnál 5,9 százalékos, az élelmiszeriparban pedig 2,4 százalékos volt az éves növekedés.

Az akkumulátorgyártás elég nagymértékű, 51 százalékos visszaesést szenvedett el, miközben a kapcsolódó villamosmotor áramfejlesztő-elosztó készülékek gyártásánál 10 százalékos növekedés volt.

"Az látszik ebből az adatból, amit már az előző hónapokban is sokszor említettünk, hogy az akkumulátorgyártásban súlyos probléma van. A kereslet nem a várt módon alakul, nem veszik az elektromos autókat.

Támogatási programok nélkül az elektromos autók nem versenyképesek, drágák is. Nem feltétlenül tart még ott a technológia, illetve a kapcsolódó infrastruktúra sem, hogy nagyon vonzó legyen ez a fogyasztóknak"

– értékelt a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.

A hazai ipar erősen akkumulátor- és járműgyártási fókuszú, ezért ezek rossz teljesítménye nagyban hozzájárult ahhoz, hogy tavaly az ipari termelés visszaessen, amivel a GDP-növekedés is jóval az év elején várt alatt alakult. A kormányzati várakozás 4 százalék volt, ebből lett 0,5-0,6 százalék, attól függően, hogy a nyers vagy a kiigazított adatot nézzük – fogalmazott Regős Gábor. Úgy látja, mindez az idei évre is kockázatot jelent.

"Most is reménykedünk, hogy a beruházások termőre fordulnak majd, de nagyon nagy kérdés, hogy az eddig meglévő kapacitások milyen kihasználtsággal tudnak üzemelni. Decemberben sem volt magas a kapacitáskihasználtság, vagyis látható, hogy ezen ágazatok nagyon tág határok között mozgathatják majd az idei ipari teljesítményt, ahogy a GDP-t is" – vázolta.

Felmerül a kérdés, hogy idén mikorra válik láthatóvá, hogy a Magyarországon beinduló új kapacitások beváltják-e a hozzájuk fűzött reményeket és segítenek az ipar növekedésében. Regős Gábor ezt szeptember környékére várja, és hozzáteszi, hogy nemcsak az új kapacitások lesznek fontosak, hanem az is, hogy a meglévő kapacitásokat addig is mennyire fogják tudni kihasználni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Sinkó Eszter: valódi egészségügyi rendszerváltáshoz nem elegendőek a személycserék

Több olyan eleme is volt az eddigi rendszernek, amelyek azt mutatták, hogy állam által vezérelt egészségügy alakult ki az elmúlt tizenhat évben Magyarországon – mondta az egészségpolitikai szakértő egy konferencián. Úgy véli, drámaian romlott az egészségügyi ellátás színvonala ezen időszak alatt, ezért az új egészségügyi tárcának egyebek mellett javítania kell az egészségügyhöz való hozzáférést, továbbá rendeznie kell a köz- és magánellátás viszonyát.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×