eur:
413.7
usd:
403.73
bux:
81605.39
2025. január 10. péntek Melánia
Farmers boots
Nyitókép: eclipse_images/Getty Images

Szélsőséges időjárási jelenségek tépázták meg 2024-ben a mezőgazdaságot

Nehéz évet zárt a magyar mezőgazdaság, az ágazat teljesítménye 2023-hoz képest visszaesést mutatott. Az állattenyésztési szektorban ugyanakkor némi növekedés volt tapasztalható, ami bizakodásra adhat okot.

Az elmúlt évben több olyan nehézség is sújtotta a magyar agráriumot, amely jelentős hatást gyakorolt a szektor teljesítményére. Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban elmondta, az aszály, a növekvő energia- és munkaerőköltségek, a különböző éghajlati változásokból és geopolitikai feszültségekből adódó problémák, valamint az emelkedő műtrágya- és takarmányárak mind együtt hatott a magyar mezőgazdaság teljesítményére 2024-ben.

"A KSH eddig közzétett adatai azt mutatják, hogy eddig 8 százalékos az elmaradás a mezőgazdaság teljes kibocsátásánál 2023-hoz képest: a teljes ágazat kibocsátása valamivel 4000 milliárd forint felett alakult tavaly. A jelentős csökkenéshez a teljes termelési volumen 4,4 százalékos és az árszínvonal 3,8 százalékos együttes zsugorodása vezetett" – mondta az elemző, de hozzátette, a növénytermesztésnél 11 százalékkal volt kisebb, míg az állattenyésztésnél 4,9 százalékkal volt nagyobb a 2024-es volumen értéke.

A mezőgazdaság globális eredményeit szerinte még korai értékelni, de rekordmagas gabonatermésre lehet számítani.

"A száraz időszakok meghatározóak voltak a nagyobb gabonatermelő vidékeken, így az európai ellátásban fontos területeken csökkent nagyban a kukorica és a napraforgó termésmennyisége az aszályok miatt, és a tavaszi jégesők is jelentős károkat okoztak a kukorica-, a szója- és a napraforgó-ültetvényeken. A többi olyan nagy gabonatermő térségben, mint amilyen az USA, a szárazság után nagyon heves esőzések alakultak ki, amelyek szintén komoly problémákat okoztak a mezőgazdaságban dolgozók számára és a termésmennyiségben is megjelent ez" – ecsetelte.

Az Európai Unióban főként a narancs- és almatermesztés volumene esett vissza jelentősebben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×