Infostart.hu
eur:
356.51
usd:
314.44
bux:
139155.85
2026. június 24. szerda Iván
Nyitókép: Unsplash

Izgalmas fejlemény a hazai újautó-piacon

A személyautók piaca 2024-ben jelentős növekedést mutatott Magyarországon, 2024-ben 121 607 személyautót regisztráltak az országban, 13 százalékkal többet az előző évinél – közölte a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE).

Rendkívüli a növekedés az elektromos autók terén: 47,8 százalékkal több elektromos autót regisztráltak Magyarországon, mint 2023-ban, amiben szerepe van a megújult állami támogatásnak és annak, hogy az egyre több az elektromos modell – közölte az MGE. Ugyanakkor a regisztrált új autók mindössze 7 százaléka volt elektromos, ami európai vagy globális összehasonlításban továbbra is igen alacsony, a régióban átlagos arány.

A magyar autópiac követi a globális trendeket, de bizonyos regionális sajátosságok miatt a belső égésű motorok itt várhatóan tovább maradhatnak meghatározók – tették hozzá.

Összefoglalójuk szerint a kishaszongépjárművek regisztrációjának száma is jelentősen emelkedett, 24 772 kishaszongépjárművet regisztráltak, szemben a 2023-as 20 744 darabbal. A kishaszonjárművek piaca minden negyedévben felülmúlta az egy évvel korábbi azonos időszakot, különösen a második negyedév volt erős idén - mutatott rá az egyesület.

Tavaly Magyarországon 5 281 darab nagyhaszonjárművet helyeztek forgalomba, ami 16,5 százalékos csökkenés 2023-hoz képest. Az egyesület szerint a visszaesés legfőbb oka a gazdasági bizonytalanság és a növekvő költségek. A magas üzemanyag- és energiaárak, valamint a drága finanszírozási lehetőségek miatt a vállalatok inkább a meglévő járművek fenntartására összpontosítottak, újak vásárlása helyett, sok cég elhalasztotta vagy csökkentette a flotta megújítását.

Kitértek arra, hogy a forgalomba helyezett autóbuszok száma 416 darab volt, ami 50,4 százalékos visszaesés. Az autóbuszok piacán tapasztalt csökkenést elsősorban szintén az elmaradt beszerzések okozzák, valamint az aránylag magas bázis, amit a 2023-as év jelentett.

A közúti nehéz pótkocsik forgalma tavaly 17 százalékkal 3 028 darabra csökkent. A közúti pótkocsik piaca követte a nagyhaszonjárműveket, így a csökkenés természetes velejárója a nagyhaszonjárművek iránti kereslet visszaesésének – tették hozzá.

A motorkerékpárok piaca hosszú ideje pozitív trendeket mutat. Tavaly 8054 motorkerékpárt regisztráltak, ami 22,8 százalékos növekedés az előző évhez képest.

Tavaly 110 960 használt személyautót regisztráltak, ami 5 százalékos növekedés az előző évhez képest. Kifejezetten pozitív fejlemény, hogy több új személyautót regisztráltak 2024-ben, mint használtat, ami azt jelenti, hogy 2023 után 2024-ben is több új autó került a magyar utakra, mint használt. Ez különösen pozitív fejlemény, ha figyelembe vesszük, hogy a magyar gépjárműpark kifejezetten idős autókból áll, ugyanis az átlagos magyar autó közel 16 éves - emelték ki.

Az egyesület 2025. évre a gépjármű-kategóriák döntő többségében a 2024. évi piaci teljesítménnyel megegyező eredményre számít. Minimális növekedést várnak az elektromos autók piacán az állami ösztönzőknek köszönhetően, és legalább 5 százalékos emelkedést prognosztizálnak 2025-re a motorkerékpároknál.

Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×