eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Watching movie stream service on tv. Video on demand subscription service and platform in television. Streaming series, films and shows online. Man using remote control. Person browsing mockup VOD.
Nyitókép: Tero Vesalainen/Getty Images

Ahol nincs rezsicsökkentés: az egekbe szöknek a digitális kiadásaink

Sokan bele sem gondolnak abba, mennyit költenek el havonta digitális szolgáltatásokra.

A rezsi néhány éve még csak a klasszikus közműszolgáltatásokat foglalta magába, manapság viszont szinte minden háztartásban szabad szemmel is jól látható összeg megy el a digitális szolgáltatásokra. A pcworld.hu összeszedte, hogy mennyit költünk ma már a digitális rezsire.

A szakportál az internet- és a mobiltelefon-előfizetést már a hagyományos rezsi közé számolja, és csak azokat vette számba, amelyek olyan szolgáltatások előfizetési díja, amelyeket online veszünk igénybe.

Ezek közül az egyik videostreaming szolgáltatások előfizetési díja, ide tartozik a Netflix, a Disney+, az HBO Max, az Amazon Prime Video, a SkyShowTime és Apple TV+, vagy a hazai szolgáltatók közül az RTL+ vagy a TV2 Play. Az induló havi díj jellemzően 2-3 ezer forint között alakul, így 3-4 szolgáltatásra előfizetve minimum 10-12 ezer forint, de ennek akár kétszerese is lehet a költség.

A zenei streamingeknél azért jobba. ahelyzet, mert a szolgáltatók többé-kevésbé ugyanazzal a címlistával dolgoznak; a Spotify, az Amazon Music, a Tidal és a Deezer egyaránt 70-80 milliós adatbázissal rendelkezik, az Apple Music és a YouTube Music esetében nagyobb csak a katalógus, 100 milliós adatbázissal. Itt igencsak eltérőek az árak és a szolgáltatási csomagok, de átlagosan havi négyezer forintot erre is elkölt, aki zenét akar hallgatni.

A szoftverek előfizetési díja végtelen lehet, már a legt9öbb szolgáltató havi díjas konstrukciókat kínál, például az Adobe egyes moduljaira 6-28 euró közötti áron lehet előfizetni. Hasonló séma szerint működik egyre több vírusirtó is, de például a Microsoft 365 egyszemélyes verziója havonta 2500 vagy évente 25 000 forintba kerül, a családi változat (2-6 fő számára) 3500 vagy 35 000 forint. Itt az átlagos havi költség: 12 ezer forint, de ennek a többszörösét is el lehet költeni.

Az online játékok hívei is költhetnek, a Microsoft Xbox Game Pass például minimum 3600 forintba kerül havonta, ezért cserébe kb. 350 játékhoz jár hozzáférés. Hasonló konstrukció érhető el az Android Play Store-ban és az Apple App Store-ban is, illetve PlayStation 5-re is, így az átlagos havi költség a portál szerint 3000-10000 forint

Maradnak még a felhő alapú szolgáltatások, az online tárhelyszolgáltatások ára jellemzően filléres tétel, ha az ingyenes 5-15 GB tárhely mellé szeretnénk plusz 100-200 GB-ot, azért 600-1100 forint körüli összeget kell fizetni havonta. Itt is az átlagos havi költség 3000 forint lehet.

Ha minden digitális szolgáltatást figyelembe veszünk, akkor könnyen kijön akár 30-40 ezer forint is, amit csak jelentős lemondásokkal lehet csökkenteni.

Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×