eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Business graph with arrows tending downwards
Nyitókép: peshkov/Getty Images

Sötét jövőképet fest az IMF a világgazdaságról

A Nemzetközi Valutaalap "Világgazdasági kilátások" című kutatása szerint lassulhat idén a fejlett gazdaságok növekedése, ami egyben azzal jár, hogy növekedhet a gazdag és a szegény országok közötti szakadék, és az egyes országokban is növekedhetnek a társadalmi különbségek.

Bár a Nemzetközi Valutaalap felfelé módosította idei globális növekedési várakozását, a világ egészére jelzett 3,2 százalékos bővülés nem ad okot az optimizmusra, mondta az InfoRádiónak a Kopint-Tárki ügyvezető igazgatója. Nagy Katalin kiemelte, a nem túl robusztus növekedés mellett ugyanis sok a lefelé mutató kockázat. Az egyik ilyen, hogy nagyon lassan növekszik a fejlett országok gazdasága.

A jelentés 1,7 százalékos növekedéssel számol a fejlett gazdaságok szempontjából, és 4,2 százalékos növekedéssel a feltörekvő országokéból - mondta Nagy Katalin, hozzátéve, hogy

a fejlett országok esetén ez a növekedési ütem a továbbiakban sem fog jelentősen gyorsulni, a feltörekvő gazdaságoknál viszont enyhe lassulás tapasztalható.

Ennek hátterében a kínai gazdaság lassulása áll.

Az ügyvezető igazgató elmondta, a dezinfláció már elindult, de a kamatkörnyezet még mindig magas, a jegybankok pedig csak óvatosan lazítanak. Az ugyanakkor Európa minden országában megfigyelhető, hogy az elszenvedett reáljövedelem-csökkenést a munkavállalók kompenzálni akarják, és mindenhol erős a bérnyomás, vagyis van utánpótlása az inflációnak. Az IMF friss jelentésében azt is megállapította, hogy a gazdaság lassulása miatt növekedhet a szakadék a gazdagabb és a szegényebb országok között, illetve az egyes országokon belül is mélyülhetnek a társadalmi különbségek.

A szakember úgy véli, mindez könnyen elképzelhető, hiszen a feltörekvő országokban nagyobb tömegben élnek szegényebb rétegek, és ha a fejlett gazdaságok felvevőpiaci kapacitása csökken, akkor a szegényebb országok helyzete is nehezebbé válik.

Úgy véli, a másik probléma, hogy

nem csupán az országok leszakadása, hanem a szegényebb rétegek országon belüli leszakadása is megfigyelhető lesz.

Például Németországban rendszeresen jelenik meg a szegények helyzetéről szóló jelentés, ami szintén azt mutatja, hogy növekszik a leszakadó jövedelemmel rendelkezők aránya.

Az IMF idén az Egyesült Államokban 2,7, Kínában 4,6, Németországban 0,2, a teljes euróövezetben pedig 0,8 százalékos növekedést vár. Jövőre a magyar gazdaság szempontjából meghatározó német GDP viszont már 1,3 százalékkal bővülhet a Nemzetközi Valutaalap prognózisa szerint.

Varga Mihály: a magyar gazdaság visszatér a növekedéshez

Az Európai Bizottság után a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is megerősítette: a magyar gazdaság idén visszatér a növekedési pályára, jövőre az uniós rangsor élmezőnyében lehet - közölte keddi Facebook-posztjában Varga Mihály pénzügyminiszter.

A Nemzetközi Valutaalapra (IMF) forrásként hivatkozó mellékelt grafikon szerint a nemzetközi pénzintézet 3,3 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál 2025-re Magyarországon. Az Európai Unió 27 tagországa közül ennél gyorsabb, 3,5-4,0 százalékos növekedést az IMF csak három országban, Máltán, Romániában és Lengyelországban vár.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 15:14
×
×
×
×