eur:
411.25
usd:
393.18
bux:
79656.96
2024. november 22. péntek Cecília
Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Szövetségi Tartalékbankrendszer, a Federal Reserve System (Fed) elnöke sajtóértekezletet tart a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) ülése után Washingtonban 2020. március 3-án. A Fed rendkívüli kamatcsökkentésről döntött, 50 bázisponttal mérsékelte az irányadó kamatot.
Nyitókép: MTI/EPA/Michael Reynolds

Változatlanul hagyta az irányadó kamatot a Fed

Nem változtatott az irányadó kamat célsávján az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) szerdán.

A döntés megfelelt a várakozásoknak. A célsáv a második egymást követő alkalommal maradt 5,25-5,50 százalékon.

A Federal Reserve kétnapos ülését követő sajtótájékoztatón Jerome Powell elnök a döntést befolyásoló tényezők közül kiemelte: az infláció ugyan csökken, de változatlanul jóval meghaladja a célnak tekintett 2 százalékot. Kitért még a változatlanul élénk munkaerőpiacra, valamint az erős gazdasági növekedésre is.

A GDP-növekedéssel kapcsolatban megjegyezte, hogy sok elemző várja annak mérséklődését, de hozzátette, hogy a gazdaság egyelőre "meglepően ellenállónak bizonyul" a különböző piaci hatásokkal szemben. Jerome Powell ugyanakkor elismerte, hogy az amerikai emberek pénzügyi körülményei romlottak a magas kamatkörnyezet miatt, hiszen a hitelköltségek emelkedtek, a lakáspiac pedig gyakorlatilag befagyott.

A jövővel kapcsolatban kijelentette, hogy most nem esett szó a decemberi kamatdöntő ülésről, de "két alkalommal történt szinten tartás után nehéz újra emelni az irányadó kamatszinten". Ezzel együtt arról is beszélt, hogy még nem érték el azt a pontot sem, amikor további kamatemelés nélkül az infláció visszalendíthető lenne a 2 százalékos szint felé.

A Fed-elnök a tájékoztatón a kamatdöntést befolyásoló tényezők között említette a július óta másfél évtizede nem látott magasságba emelkedett amerikai államkötvényhozamokat is.

Elemzői vélemények szerint a Fed a jövő év első hónapjaiban is az 5,25-5,5 százalék közötti sávban tarthatja az irányadó kamatszintet.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×