Novemberben lépnek hatályba azok az új épületenergetikai szabályok, melyek értelmében 2024 januárjától az ingatlanok eladásához, bérbeadásához és az új épületek építéséhez is szükséges lesz az új típusú tanúsítványokra. A Pénzcentrum összeszedte a legfontosabb változásokat az energiahatékonysági tanúsítványrendszerrel kapcsolatban.
Kötelező marad az energiatanúsítvány, de változik a kezelése
Az adásvételnél és a bérbeadásnál is kötelező marad az energetikai tanúsítvány átadása, de az új szabályozás szerint nem kell a szerződésbe beleírni az okirat HET-számát, azaz az energetikai tanúsítvány jobb felső sarkában található egyedi azonosítószámát. A szerződéskötés napjáig, legkésőbb a birtokbaadás napjáig be kell mutatni az okiratot.
A hirdetésekben is fel kell tüntetni az energetikai besorolást
Bár eddig csak akkor kellett a hirdetésekben feltüntetni az energetikai besorolást, ha volt az ingatlanról tanúsítvány, de november 1-jétől kötelező lesz már a hirdetésben is feltüntetni.
Megváltoznak az energiaosztályok
Az eddigi AA++-tól JJ-ig terjedő skála átalakul A+++-tól I-ig terjedőre. Emellett két energetikai besorolása lesz az ingatlanoknak. Az egyik az eddig használt energetikai jellemzőre vonatkozik, míg a másik a lakóegység szén-dioxid-kibocsátása alapján kategorizálja be.
Csökken az érvényességi időtartam
Eddig a kiállítás időpontjától 10 éven keresztül voltak érvényesek ezek a tanúsítványok, novembertől ez az idő 5 évre fog csökkenni. A 2023. november 1. előtti tanúsítványok 60 napig lesznek felhasználhatók, ezután minden a fenti dátum előtt kiállított tanúsítvány érvényét fogja veszteni.
Közérthetőbbé válik a tanúsítványok tartalma
A változások szerint külön be kell majd kategorizálni a határoló szerkezetet (a külső falakat, nyílászárókat, tetőket etc.), illetve a gépészeti rendszerek (fűtés, használati melegvízrendszer, légtechnika stb.) energetikai minőségét egy 5 szintű (rossz-gyenge-közepes-jó-kiváló) skálán, valamint sokkal részletesebb energetikai fejlesztési javaslatokat kell majd az ingatlanról megadni, amelyekkel el tudja érni az ingatlan a két legfelső („jó”, és „kiváló”) szintet.