Az ír adatvédelmi bizottság (DPC) szerint a TikTok a fiatalok fiókjait alapértelmezés szerint nyilvánosan hozzáférhetővé tette – így gyakorlatilag bárki megnézhette és kommentálhatta az általuk közzétett videókat –, és nem kezelte megfelelően azt a kockázatot, hogy 13 év alatti felhasználók is hozzáférhetnek a platformhoz. A hatóság szerint a cég ezzel megsértette az EU adatvédelmi törvényét, az általános adatvédelmi rendeletet (GDPR) – írja a Politico, amit az Euronews szemlézett.
Az EU szabályozó hatósága szerint a videóplatform azt sem magyarázta el a tinédzsereknek, hogy milyen következményekkel járhat, ha nyilvánosságra hozzák tartalmukat és fiókjaikat.
A vizsgálat azt is megállapította, hogy a TikTok még mindig manipulatív felugró ablakokkal ösztönzi a platformhoz csatlakozó tinédzsereket arra, hogy fiókjaikat és videóikat nyilvánossá tegyék. A szabályozó hatóság felszólította a céget, hogy a következő három hónapon belül változtassa meg ezt a gyakorlatot.
A TikTok közölte, hogy nem ért egyet a döntéssel és a kiszabott bírság mértékével, mivel a hatóság kritikája a három évvel ezelőtti funkciókra és beállításokra irányul. Márpedig ők még jóval a vizsgálat megkezdése előtt változtatásokat hajtottak végre, például alapértelmezés szerint minden 16 év alatti fiókot privátra állítottak.
A cég hozzátette: még szeptemberben kiterjeszti az alapértelmezett adatvédelmi beállításokat a 16 és 17 éves új felhasználók fiókjaira. A következő három hónapban pedig bevezetik azokat a módosításokat is, amelyek a fiatal felhasználók felugró ablakaira vonatkoznak, amikor először tesznek közzé videót.
Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke jövő hétfőn és kedden Kínába látogat, és találkozik Csang Guoking miniszterelnök-helyettessel, hogy megvitassák a két fél technológiai politikáját, miközben az EU-ban egyre nagyobb aggodalommal tekintenek Peking adatgyűjtési és kiberkémkedési gyakorlatára.