eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Blue double exposure of money coins stacking with bar graph for financial and investment business concept.
Nyitókép: Getty Images

Elemző: kilyukadt a költségvetés, a nyugdíjkorrekció pedig még benne sincs a számokban

Augusztusban több mint 358 milliárd forintos hiányt halmozott fel a költségvetés, ami a számok szerint a legmagasabb nyolcadik havi deficit az adatok rendelkezésre állása óta. A Portfolio elemzője az InfoRádióban kijelentette, augusztusra lényegében az egész évre tervezett pénzforgalmi hiánycél "megvolt".

Augusztusban 358,4 milliárd forintos hiányt halmozott fel a költségvetés.

Hogy az összeg nagyságát illusztrálja, Csiki Gergely, a Portfolio elemzője elmondta: korábban augusztus hónapban soha nem volt még ilyen mértékű hiány, talán ami a legjobban bemutatja, hogy mekkora: a tavalyi, eddigi legmagasabb hiány 236 milliárd forintos volt. "Jellemző egyébként, hogy minden évben augusztusban kilyukad a költségvetés" – értelmezte az Infostart által is közölt rendkívüli számokat. Volt egy kivételes év, a 2016-os, amikor többletes lett az államkassza egyenlege, viszont az elmúlt években már minden évben több száz milliárd forintos mínuszokat halmozott fel a költségvetés - tette hozzá.

Az okokkal kapcsolatban elmondta: a részletes háttéradatok nem látszanak, de az eddigi költségvetési folyamatok alapján

a bevételi oldal elcsúszásával, elmaradásával magyarázható a szomorú rekord.

"Korábban többször beszéltünk arról, hogy az áfabevételek nagyon szerényen növekednek, az év első hét hónapjában másfél százalékkal emelkedtek az előző évi adathoz képest. Kérdéses, hogy ez a negatív folyamat fennmaradt-e – valószínűsíthetjük, hogy igen" - fogalmazott Csiki Gergely.

De mit tehet most a kormány? Az elemző szerint szükséges cselekedni.

"3300 milliárdos, 8 havi kumulált deficitnél tartunk, ez gyakorlatilag 97 százaléka az egész évre tervezett pénzforgalmi hiánynak.

Az már hónapok óta elemzői és piaci konszenzus, hogy a költségvetés idén jelentős elcsúszásban van. Két héttel ezelőtt végeztünk egy friss számítást az akkori, júliusi részletes államháztartási adatok alapján. Ebben 1500 milliárd forintos éves elcsúszást valószínűsítettünk, még a novemberi nyugdíj-kiegészítés folyósításának figyelembe vétele nélkül, de ha ezt is hozzáadjuk, könnyen lehet 1700-1800 milliárd forint körüli elcsúszás, ami bőven 2 százalékpont feletti hiánycél-emelkedést jelentene" – hangsúlyozta Csiki Gergely.

Meglátása szerint ez azt vetíti előre, hogy a kormány beavatkozási kényszerben van, a költségvetés a jelenlegi információk szerint nem teljesülhet a kormány eredeti tervei szerint, ezért könnyen lehet, hogy hiánycélemelés és más korlátozás is érkezik az ősz folyamán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×