eur:
411.25
usd:
392.45
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Oil Refinery Piping system in contrast with a blue sky
Nyitókép: Huyangshu/Getty Images

Jön az újabb szankció: ömlik Európába az orosz gázolaj

A kőolajtermékekre vonatkozó szankciók februári életbelépése előtt rekordszintű gázolajat importál Európa.

December első tíz napjában az EU és az Egyesült Királyság 16 millió hordó dízelüzemanyagot importált tengeri úton. Ha ez a tempó marad a hónap hátralévő részében, akkor 2016, az adatok gyűjtésének kezdete óta a legmagasabb szintet éri el az üzemanyagimport – írja a vg.hu.

Az európai dízelimportban az orosz üzemanyag részaránya még mindig 40 százalék körül alakul. A decemberi behozatal fele orosz forrásokból származott, ez nagyjából megegyezik a novemberi aránnyal. A decemberi import naponta 1,8 millió hordó körül alakulhat, ami jelentős növekedést jelez az októberi adatokhoz képest is.

A nem orosz gázolajimport túlnyomó része a Közel-Keletről és Ázsiából származik, főleg Szaúd-Arábiából, az Emírségekből, valamint Indiából.

Az orosz dízel egyik legnagyobb nem európai vásárlója Törökország.

A Facts Global Energy tanácsadó cég szerint a jövőben, a szankciók életbelépése után többek között Törökországon keresztül lehet majd kijátszani a büntetőintézkedéseket, amely az importált orosz nyersanyagot saját finomítóiban dolgozza majd fel és exportálja tovább. A szankciókat Ázsián és Indián keresztül is meg lehet kerülni – Európa továbbra is rá lesz szorulva a gázolajimportra, csak ezt kerülőúton, jóval drágábban fogja beszerezni.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×