eur:
404.29
usd:
358.21
bux:
0
2025. május 1. csütörtök Fülöp, Jakab
Nyitókép: Pixabay

Jókorát harapott Magyarország az árampiacba

Korábban soha nem használt még fel annyi villamos energiát Magyarország márciusban, mint a múlt hónapban, ezzel január után már másodszor dőlt meg az adott hónapra vonatkozó rekord. Tavaly rekord születhetett. Az ukrajnai forgalom is élénk.

A 4145,3 GWh-s márciusi bruttó magyarországi villamosenergia-igény 2,2 százalékkal magasabb, mint az eddigi rekordot tartó 2021. márciusi érték, miközben a 6,3 Celsius-fokos havi átlaghőmérséklet 0,1 fokkal haladta meg az egy évvel korábbit - írta a MAVIR adatai alapján a Portfolio. Az első negyedévben így 2,21 százalékkal volt nagyobb az országos teljes bruttó villamosenergia-felhasználás (12 519 GWh) mint 2021 hasonló időszakában a MAVIR előzetes adatai szerint, és mintegy 2 százalékkal haladta meg a MAVIR tervszámait.

Az előzetes adatok szerint a tavalyi év végül a valaha volt legnagyobb felhasználást hozta (46 923,9 GWh) a magyar villamosenergia-rendszerben (VER), közel 3 százalékkal felülmúlva a 2019-es addigi csúcsot.

A magyar áramfogyasztást az import 23,41 százalékban fedezte márciusban, amely nem csak a tavaly márciusi 25,25 százaléknál alacsonyabb, de egészen 2013-ig kell visszamennünk az időben ahhoz, hogy ennél kisebb márciusi importarányt találjunk (23,07 százalék).

Az első idei negyedévben így összességében 28,02 százalékos import részarányt lehetett regisztrálni, szemben a tavalyi első három hónap 27,5 százalékos adatával.

A hazai erőművek termelése márciusban közel 3172-3175 GWh volt, amely az elmúlt tíz év legmagasabb márciusi adata.

A termelés körülbelül 17 százalékát a megújulók adták (542,7 GWh), amihez a legnagyobb mértékben (295 GWh) a nagy naperőművek járultak hozzá. A negyedéves adatok is magasak és arra utalnak, hogy az idei év az erőműkapacitás bővülésével rekordot hozhat a megújulók használatában.

A MEKH jelentése kitér az ukrajnai forgalomra is. Az importvolumen február 24-től egy időre megszűnt az ukrán rendszer próbaüzeme miatt, de márciusban (amikor az ukrán és a moldáv rendszert csatlakoztatták az EU rendszerébe – különösen a hónap második felében – már a háború ellenére is ismét élénk energiaáramlás volt látható Magyarország irányába. Végleges havi adatok még nem állnak rendelkezésre, de az ukrán import aránya valószínűleg jóval elmaradt a 2021 márciusitól, amikor a kereskedelmi import forrás 25,1 százalékát Ukrajna biztosította.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Környezeti fenntarthatóság: nagyon kevés cél teljesül, a gazdag országoknak is komoly hiányosságaik vannak

Hiába a növekvő GDP és a globalizáció, ezek előnyei sem elegendőek a tartós fenntartható fejlődéshez, a városiasodás pedig tovább rontja a helyzetet – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem és a HUN-REN KRTK új kutatása. A tanulmány egyik szerzője, Harangozó Gábor az InfoRádióban elmondta: Magyarország a legjobban teljesítő országok közé tartozik a fenntartható fejlődés végrehajtásában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Szépen teljesítenek az amerikai tőzsdék

Szépen teljesítenek az amerikai tőzsdék

Erősödésben vannak az amerikai tőzsdék, a Meta és a Microsoft pozitív hangvételű gyorsjelentései feljebb húzták az indexeket is. A vámháború árnyékában továbbra is kérdéses, meddig tart ki a jó hangulat, a kereskedők közelről figyelik a tárgyalásokkal kapcsolatos bejelentéseket és a gazdasági adatokat. A mai piaczárást követően többek között az Amazon és az Apple is közzéteszi legfrissebb gyorsjelentését, a két vállalat által küldött üzeneteknek nagy jelentősége lesz a mostani bizonytalan piaci helyzetben.  Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×