Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
bicycle passes through pedestrian strips in city
Nyitókép: ambrozinio/Getty Images

Nyártól jön a fekete doboz minden új autóba

További biztonsági megoldásokkal is kötelező lesz felszerelni az újonnan forgalomba állított gépkocsikat az unióban.

Európa magasabb fokozatba kapcsol a közúti biztonság terén: idén július 6-tól gyakorlatilag minden újonnan homologizált autót új biztonsági rendszerrel, ezen belül az úgynevezett „fekete dobozzal” kell felszerelni – írja az autoszektor.hu.

A fekete doboz – hivatalos nevén baleseti adatrögzítő – regisztrálja az autó tevékenységét a balesetet közvetlenül megelőző és az azt követő pillanatokban.

EU-s előírások alapján július 6-tól az újonnan bevezetendő személyautó-típusokat kötelező lesz új biztonsági megoldásokkal felszerelni. Az új autók forgalomba helyezésének feltételrendszere két ütemben bővíti az új személyautók felszereltségében kötelező elemeket. Első körben, 2022. július 6-tól az újonnan piacra lépő személyautók felszereltsége bővül velük, tehát az új autók forgalmazásához szükséges típusengedély egyik előfeltétele lesz meglétük, két évvel később pedig már az EU-tagországokban forgalomba helyezendő összes új személyautót el kell látni velük.

Ezenkívül a fedélzeti biztonsági rendszer része lesz az alkoholszintmérő-indításgátló, vagyis az az eszköz, amely megakadályozza a motor indítását, ha a sofőr alkoholt ivott. Ezenkívül az intelligens sebességkorlátozás-asszisztens, valamint a tolatássegéd. A szabvány más eszközöket is felsorol, amelyeknek egy része már jelen vannak a legtöbb új generációs autóban, mint például a vezető fáradtságára figyelmeztető jelzés, a gumiabroncsnyomás-figyelő és a vészhelyzeti leállásjelző.

Ezek az újdonságok elvileg idén július 6-tól homologizált autóra vonatkoznak, de csak 2024. július 7-től lesznek kötelezőek az újonnan regisztrált gépkocsikban. A jelenleg már az utakon közlekedő autókra nem vonatkozik ez a kötelezettség. A nehézgépjárművekre a szigorítás 2029. január 7-én lép hatályba.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×