eur:
408.78
usd:
375.07
bux:
74386.52
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Átrendeződés a távközlési piacon – a távegészségügytől a videojátékokig

Bizonyos területeket a Covid érintetlenül hagyott, megint más téren pedig épp a járvány adott új lendületet a fejlesztéseknek.

A távközlési ágazatot sem hagyta érintetlenül a koronavírus-járvány, tavaly 56 milliárd dollárral, azaz 3,5 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság technológiaelemző főosztályának vezetője egy online szimpóziumon azt mondta: bizonyos területeket nem érintett a válság. Ilyen például a szélessávú vezetékes hozzáférések területe.

Bartolits István kiemelte az online szórakoztató tartalmak felfutását, köztük például a Netflix vagy az online játékok, a cloud gaming előretörését a karantén és a kijárási korlátozások miatt. Az otthoni munkavégzés elterjedése az üzleti felhőalapú szolgáltatások előrelépését is hozta.

A jövőben az NMHH főosztályvezetője a telekom szektor bevételnövekedésére számít. Azzal együtt is, hogy az ötödik generációs hálózatok érdemi növekedése a következő évben még nem várható, miután a felhasználók lassan térnek át az új hálózatra. Ugyanakkor várható, hogy felerősödik a fix mobilkonvergenciára fókuszálás a szolgáltatóknál, illetve érdekes kérdés lehet még az over-the-top tartalomszolgáltatók viselkedése, amelyek 2020-ban nagy sikereket értek el, és ezt próbálják most stabilizálni – tette hozzá Bartolits István.

A szakember úgy látja, bármennyire is meglepő, de

az üzleti szolgáltatások terén reális az esély egy második gazdasági visszaesési hullámra.

Az ok egyszerű: az elmúlt egy évben világszerte sok cég szűnt meg, így a hozzájuk kapcsolódó bevételek a szolgáltatók számára kiestek. „Az újabb gazdasági visszaesési hullám természetesen nem lesz olyan erős, mint a 2020-as” – tette hozzá.

Az 5G rendszerek elterjedése mellett már intenzíven készül a 6. generációs követelményrendszer. Például felgyorsult a szélessávú globális műholdas hozzáférési rendszerek fejlesztése.

Bartolits István szerint a második következmény, hogy sok folyamatot célszerű emberi erőforrások nélkül végezni, mert – mint ez bebizonyosodott az elmúlt időszakban – egy járvány esetén ez sokat segít. Erőteljessé vált a mesterséges intelligencia megjelenése minden téren, így a hírközlésben is.

Jelentős tartalékok vannak a távközlési cégeknek a távegészségügyben és a távoktatásban.

Utóbbi már most is működik, de a hagyományos, jelenléti oktatásnál kisebb hatékonysággal – ez pedig a jövőben akár meg is fordulhat.

A szakember hozzátette: a közeljövő további fejlesztéseinek nagy lökést adhat, hogy az elmúlt egy év kényszerű megoldásai ugrásszerűen megnövelték a virtuális szolgáltatások elfogadottságát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×