A forint erősödésnek – mások mellett – a hazai üzemanyagokra is pozitív hatása lehet, alacsonyabb árakat eredményezve, amennyiben más fontos tényezők nem változnak – emelte ki az InfoRádióban Szemán Ákos. Ennek megfelelően szerdán két forinttal csökkent a benzin ára, amiről az Infostart is beszámolt.
A szakember elmondása alapján az üzemanyagárakat négy fontosabb tényező hajtja idehaza:
- a kőolaj világpiaci árának alakulása,
- a finomítói árrések, tehát a feldolgozás költsége,
- a forint árfolyama, ahol most erősödés látható, illetve
- a hazai adók, azok közül is a jövedéki adó mértéke.
A Portfolio elemzője hosszú távon elképzelhetőnek tartja a benzin és a gázolaj árának meredek emelkedését, hiszen például az áprilisi inflációs adatban is az egyik legjelentősebb tétel az üzemanyagárak emelkedése volt, igaz, a bázis is rendkívül alacsony volt.
Rövidebb távon azonban nem látható fölfelé ható nyomás az olajárakban, így aztán az üzemanyagárakban sem.
Miközben a hazai fizetőeszköz is erősödik, ami további pozitívum.
Szemán Ákos megjegyezte: tavaly november óta gyakorlatilag megduplázódott a kőolaj világpiaci ára, és jelenleg 70 dollár körül mozog. Sokan pedig arra számítanak, hogy amiatt, hogy növekszik a globális átoltottság, lesz egy nagyon erőteljes gazdasági felpörgés, aminek már láthatóak is a jelei, nyáron pedig a korlátozások feloldásával beindulhat a turizmus és a közlekedés, ami megemelheti az olaj iránti keresletet, növelve az üzemanyagok árait is. A Portfolio munkatársa szerint ez azonban inkább a második félévben várható, ugyanis „egyelőre nem látszanak a hatások”.
Ami pedig magyar szempontból jó hír, hogy a már említett magas infláció miatt az MNB jelezte, hogy akár júniusban kamatot emelhet, ami tovább erősítheti a hazai fizetőeszközt, ami pedig inkább lefelé nyomja a benzin- és gázolajárakat.