eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Odacsapott a koronavírus-járvány a tejtermelőknek is

Nehéz helyzetbe kerültek részben a járvány, részben néhány más tényező miatt - egyre nyílik az olló. A járványban a magyarok még jobban megkedvelték az UHT tejeket és a trappista sajtokat.

A költségek jelentős emelkedése nehéz helyzetbe hozza a tejtermelőket: a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács adatai szerint 2020-ban 17-18 százalékkal nőttek az ágazati szereplők költségei, miközben csak lassú ütemben nő a nyers tej kilogrammonkénti átvételi átlagára (az elmúlt három hónapban 110 forint környékén horgonyzott le, tavaly átlagosan 105, 2019-ben pedig 100 forint volt). Az amúgy is magas higiéniai költségekkel dolgozó ágazat kiadásait a járvány-sújtotta 2020-ban felfelé nyomták a még fokozottabb elővigyázatossági és biztonsági intézkedések, valamint a higiéniai eszközök árának megsokszorozódása (olyan extrém eset is előfordult, hogy a vevők licitálni kényszerültek), a takarmányt importból vásárlók pedig a forint gyengülése miatt növekvő árak kifizetésekor is foghatták a fejüket - derül ki a Világgazdaság cikkéből.

A tej árának várható lassú növekedése tehát nem fedezi a termelők költségeinek emelkedését,

de – rövid távon – a terméktanács nem tud olyanról, aki felhagyna a tevékenységével.

Az viszont nagy dilemma a cégvezetőknek, hogy a növénytermesztésben megtermelt hasznot valóban az állattenyésztés veszteségeinek fedezésére kell-e fordítaniuk. E kételyeket a 30 százalékkal drágább takarmány, az euróárfolyam miatt 10 százalékkal többe kerülő gyógyszerek és vitaminok a tejágazatban is felerősítették.

A hazai tejtermelés szerkezete eközben változik:

folyamatosan csökken a kis tejtermelők száma, zajlik a generációváltás, a nagyok pedig egyre nagyobbak

– mutatott rá Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. A támogatások ugyanakkor segítenek, és a tejtermelő tehenészetek helyzete annyiban is más, mint a sertés- vagy a baromfitartóké, hogy náluk nem okoz kárt az afrikai sertéspestis és a madárinfluenza.

Közben Európában jelenleg egyetlen mutató sem utal a tejpiac gyengülésére, az export a Covid–19 ellenére dübörög, a tejtermelés csaknem 2 százalékkal bővült, a többletet gond nélkül felszívta a piac. Magyarországon 5-6 százalékkal több tejet vásároltak fel, mint korábban, csupán a HoReCa-szektornak szállító feldolgozók problémája igényelt beavatkozást. Nagyon jól fogyott az UHT-tej is, ebből az idén 11 százalékkal, trappista sajtból pedig 33 százalékkal adtak el többet a feldolgozók, akik bővítették kapacitásaikat.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×