eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Szakértő: sosem térünk már vissza abba a világba, ahol március közepén voltunk

Az elmúlt hetekben a koronavírus-járvány miatt szinte minden iparágat elért a digitális átállás, a korábban akár több hónaposra becsült folyamatok márciusban pár hét alatt zajlottak le – mondta az InfoRádiónak a Telenor üzleti értékesítési és marketing igazgatója.

A vállalatoknak – méretüktől függően – más és más igényük volt arra, hogy a digitalizációra átálljanak, amit eltérő módon hajtottak végre. A legnagyobb, top 500-1000 magyar vállalatnál, amelyeknél rendelkezésre áll a saját informatika, nagyrészt fel voltak készülve a távmunkára, és még ha nem is volt elengedő laptop vagy mobilinternet-hozzáférés, de az alap infrastruktúrák adottak voltak. A középvállalatok esetében már egész más a helyzet – mondta Fülöp Gábor –, miután sokuk nem rendelkezik informatikai osztállyal, esetleg külső informatikusok segítik a munkájukat, így esetükben gőzerővel kellett kialakítani, néhány nap vagy hét leforgása alatt a távmunka lehetőségét.

Nyilván a legalapvetőbb igény az volt, hogy a levelezés, az intranet és a hasonló jellegű alapfunkciók működjenek, azonban a mostani válságban – a szakember tapasztalata szerint – ezek közel sem elegendőek, és az alap üzleti folyamatoknak is át kell állniuk digitálisra, így a logisztikai és számviteli folyamatoknak, workflow-knak, ahogyan az értékesítésnek is, amely kétségkívül a legkritikusabb pont, és a legnagyobb személyes erőforrást igénylő feladat volt korábban.

Miután sok esetben nagyon körülményessé váltak a személyes találkozók, a cégeknek megoldást kellett találniuk arra, hogy videó- vagy mobilhívásokon keresztül történhessen az értékesítés, hogy megoldódjon a szerződéskötés, ennek eleme lehet a digitális aláírás és aszkennelt dokumentumok kezelése – magyarázta a Telenor üzleti értékesítési és marketing igazgatója. Végül, a megállapodás megszületése után, a fizikai termék kiszállítását is meg kell oldani. Szolgáltatásértékesítés esetében természetesen bonyolultabb a helyzet, miután emberi beavatkozás nélkül kell azokat paraméterezni, beállítani és működtetni.

Mit hoz a jövő?

Fülöp Gábor úgy véli, ahogy lassan visszatér az élet a normális kerékvágásba, nem ott fognak folytatódni a megszokott munkafolyamatok, mint korábban. Szerinte klasszikus értelemben nem fogunk visszatérni oda, ahol március közepén voltunk, amikor a home office ideje beköszöntött, és „egy más világ kezdődik”.

A kialakult digitális vívmányok, folyamatok meg fognak maradni.

Miután még nem vagyunk túl a járványon, csak óvatosan van mód „visszaköltözni” a korábbi világunkba, ami feltételezi, hogy működtetni kell majd a most kialakítottat is, amely a folyamatok gyorsaságát illetően viszont nagyobb rugalmasságot jelenthet, mint korábban. „Egy fejlődés, egy másik lépés, amit miért ne tartanánk meg?” – fogalmazott.

Ráadásul azok a beruházások, amelyeket most a cégek megtettek, akár az eszközvásárlások, akár a mobilinternet- és szoftvervásárlások, nem olyanok, hogy néhány héten belül lemondhatóak, és csak évek múltán válik rentábilissá, gazdaságossá a működtetésük, de az elvárt hatékonyságot szolgálják – magyarázta.

Úgyhogy minden érv amellett szól, hogy igenis, a digitális vívmányok megmaradnak, és nem térünk már vissza abba a világba sose, ahonnan másfél hónapja elindulunk, ismételte meg a Telenor munkatársa.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×