eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Egy újabb ágazat felett gyűlnek a sötét fellegek

Az építőiparban is megmutatkozik a koronavírus-járvány hatása: az új projektek előkészítésnél és az anyagok beszerzésénél is fennakadások vannak – mondta az InfoRádiónak az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetségének elnöke. Koji László kiemelte, hogy az építőipari vállalkozások önerőből, munkavégzés és bevételek nélkül másfél-két hónap után nem fogják tudni fenntartani és finanszírozni dolgozóik foglalkoztatását.

Jelenleg az építőipari alapanyagok behozatala akadozik, elsősorban az olasz import, ami érinti a csempéket, burkolóanyagokat, ragasztókat és fugázókat, tehát a befejezőmunkákhoz szükséges anyagokat, ugyanakkor tervezési és egyeztetési problémák is mutatkoznak a szakmában – ismertette az InfoRádiónak Koji László. Az ÉVOSZ elnöke hozzátette, tapasztalataik alapján azt mondható, hogy lelassultak az új projektek előkészítései, és ennél még rosszabbra számítanak a jövőben a vállalkozások.

A szakember arra is kitért, hogy miután az építőipar egy élőmunka-igényes ágazat, így,

ha a munkába járás korlátozás alá kerülne, az igen komoly problémákat eredményezne.

Különösen Budapesten és az agglomerációs övezetben, mert ezeken a területeken az építőipari kapacitások kizárólag úgy biztosíthatóak, hogy vidékről „járnak föl” cégek és kollégák napi és heti ingázással. Az érintetteket nem lehet otthoni munkavégzéssel foglalkoztatni, nem beszélve arról, hogy az építőanyag-kereskedések többsége sincs online értékesítésre felkészülve.

„Brigádban dolgozunk, egymásra épülő folyamatok vannak,

ha a láncban pedig valaki kiesik, akkor a kivitelezés során a következő szakma sem tud dolgozni, vagyis az építőiparban komoly gondokat tud okozni a vírus továbbterjedése” – ismételte meg a szövetség elnöke.

Továbbá azt is hangsúlyozta, hogy az építésügyi ágazatban, mind a munkások, dolgozók, mind pedig a munkaadók dolgozni szeretnének, mégpedig minél tovább. És már jelenleg is okoz némi likviditási problémát, foglalkoztatási nehézséget az, hogy lassulnak bizonyos munkáknál a folyamatok. Az ÉVOSZ részéről összességében úgy látják, hogy

a vállalkozások önerőből, munkavégzés és bevétel nélkül, másfél-két hónapnál tovább nem tudják majd a foglalkoztatást változatlan mértékben fenntartani és finanszírozni.

Ezért nagy valószínűséggel kormányzati beavatkozásra lesz szükség minden szinten: a tervező, lebonyolító és kivitelező vállalkozások vonalán egyaránt – emlet ki Koji László.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×