eur:
409.94
usd:
361.04
bux:
0
2025. április 15. kedd Anasztázia, Tas
Egy étterem a Gozsdu udvarban Budapesten 2020. március 16-án. Az új koronavírus-járvány miatt a főváros utcáin, közterein szinte nincsennek turisták és a helyi lakosok is jóval kevesebbet tartózkodnak a közterületeken.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Döntött az unió: szabad az eladósodás

Az Európai Bizottság pénteken javasolta, hogy a nemzeti kormányok válságkezelő intézkedéseikkel eltérhessenek az általában érvényes költségvetési követelményektől.

Az uniós tagállamok pénzügyminiszterei hétfőn tartott videokonferenciájukon egyetértettek abban, hogy határozott, összehangolt lépéseket kell tenni a koronavírus-járvány okozta gazdasági sokk mérsékelése és az államháztartások fenntarthatósága érdekében.

Kijelentették: a koronavírus-világjárványnak már most erősen negatív hatása van az európai gazdaságra. A további kihatások a járvány időtartamától, továbbá a nemzeti és az európai szintű intézkedésektől függnek.

A pénzügyminiszterek jóváhagyták továbbá az Európai Bizottság pénteken bejelentett javaslatát a Stabilitási és Növekedési Paktumban szereplő általános mentesítési záradék alkalmazásáról, amely lehetővé teszi a nemzeti kormányoknak, hogy az európai költségvetési keretrendszerre általában alkalmazandó költségvetési követelményektől eltérve válságkezelő intézkedéseket hozzanak.

A mentesítési záradéknak nevezett ideiglenes intézkedés tehát feloldja a nemzeti kiadások szigorú brüsszeli felügyeletét, szabad mozgásteret enged, hogy a kormányok szükség szerint fecskendezzenek tőkét a gazdaságba.

"Olyan maximális rugalmasságot javaslunk, amely lehetővé teszi nemzeti kormányaink számára, hogy mindent és mindenkit támogassanak" - mondta a bejelentéskor Ursula von der Leyen EB-elnök.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.15. kedd, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Brüsszel titkos terve: az orosz gázszerződések elvágására készülnek

Brüsszel titkos terve: az orosz gázszerződések elvágására készülnek

Az Európai Bizottság jogi megoldásokat keres, hogy az uniós vállalatok szankciók nélkül szállhassanak ki hosszú távú orosz gázszerződéseikből, miközben a blokk célja 2027-ig teljesen megszüntetni az orosz fosszilisenergia-függőséget. A tervezett „vis maior” jogi hivatkozás kulcsfontosságú lehet a Kreml bevételeinek visszaszorításában, de jogi és politikai akadályok lassítják az előrehaladást. Brüsszel közben igyekszik egyeztetni az Egyesült Államokkal is, hogy az orosz energia pótlása kereskedelmi és geopolitikai szempontból is kezelhető maradjon. A Bruegel Intézet a totális tiltás helyett az orosz gázra kivetett vámokat javasolja – számolt be a Financial Times.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×