eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Fogyasztásmérő egy budapesti távfűtéses lakás radiátorán.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Tavaszias gázfogyasztású napból több is volt az elmúlt télen

A rekordenyhe tél szélsőségesen alacsony gázfogyasztással járt egyes napokon. A decemberi negatív rekord sokkal inkább a tavaszi, őszi időszakok fogyasztási értékeinek felel meg.

A 2019 karácsonya előtti napokban a sokéves átlagnál jóval magasabb hőmérséklet hatására a hazai gázfogyasztás akkorát esett, ami még az utóbbi évekhez mérten is szokatlanul alacsonynak nevezhető - írta a Portfolio a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai alapján. A lap szerint

a mélypontot 2019. december 21. jelentette, amikor is a napi fogyasztás alig haladta meg a 33 millió köbmétert.

Ehhez képest a megelőző évben még közel 63 millió köbméter volt a napi felhasználás, de egy átlagos téli napon is 50-55 millió körül alakul az átlagos fogyasztás. Ez az adat inkább a tavaszi, vagy őszi időjáráshoz passzoló fogyasztási értéknek felel meg. Sőt, tavaly május 6-án - amikor az átlagosnál hűvösebb volt az idő - a napi fogyasztás több mint 32 millió köbméterrel alig maradt el a december 21-itől.

Az idei télen egyébként február elején és végén is akadt több, szélsőségesen alacsony gázfogyasztású nap.

Arra már két éve nem volt példa, hogy a hideg miatt megugró fogyasztás elérte volna a napi 60 millió köbmétert.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) mérései alapján a 2019/2020-as tél a harmadik legmelegebb volt 1901 óta. A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat (C3S), vagyis az EU klímaváltozást kutató programja szerint pedig a mostani tél egyenesen a legmelegebb volt a feljegyzések kezdete óta. Eszerint a 2019/20-as tél átlaghőmérséklete még az eddigi legmelegebb, 2015-16-os télnél is 1,4 Celsius-fokkal magasabban alakult.

Márpedig a napi középhőmérséklet és a földgázfelhasználás egy bizonyos szintig - 17-18 Celsius-fokig - fordítottan aránylik egymáshoz.

A fogyasztási adatokat azonban az időjárás mellett több más tényező is befolyásolja, például a fogyasztói szokásokban, az erőművi mixben vagy a gazdaság teljesítményében bekövetkező változások. Mindennek hatására a 2005-ös több mint 14 milliárd köbméteres egész éves fogyasztás 2014-re körülbelül 8,5 milliárd köbméterre esett, míg az utóbbi években Magyarország éves gázfogyasztása ismét a 10 milliárd köbmétert közelíti. Kizárólag a téli gázfogyasztást tekintve, az extrém meleg tél ellenére a december-január-februári összesített magyarországi földgázfelhasználás nem "lóg ki" az elmúlt másfél évtized téli fogyasztási adatai közül, még ha inkább az alacsonyabbak közé is tartozik.

A havi összesített fogyasztási adatok szintén nem mutatnak eltérést az elmúlt évekhez képest. Az újság szerint még az elmúlt évek fogyasztási adataihoz való viszonyítást is óvatosan kell kezelni, mivel a 2010-es évtizedben már érzékelhetően magasabban alakultak a hőmérsékletek, mint a korábbi sokéves átlag.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×