eur:
414.08
usd:
402.47
bux:
0
2025. január 10. péntek Melánia
Olajkút Orosháza és Csanádapáca között 2018. április 30-án.
Nyitókép: Czeglédi Zsolt

Meghosszabbítják az olajkitermelés korlátozását

Oroszország megegyezett Szaúd-Arábiával arról, hogy további hat-kilenc hónappal meghosszabbítják az olajkitermelést korlátozó megállapodás hatályát, amelyet a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének tagállamai és szövetségeseik kötöttek tavaly decemberben - jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton Oszakában.

Putyin a szaúdi koronaherceggel, Mohammed bin Szalmánnal folytatott megbeszélése után sajtótájékoztatón elmondta: a vasárnap lejáró megállapodást jelenlegi formájában hosszabbítják meg. Arról még dönteni kell, hogy hat vagy kilenc hónapra szóljon majd a hosszabbítás - tette hozzá.

Az olajkartellt és az azon kívüli szövetségeseiket tömörítő OPEC+ csoport július 1-jén és 2-án ülésezik Bécsben és dönt arról hivatalosan, hogy fenntartja-e a megállapodást, amelynek alapján január 1-jétől

együttesen napi 1,2 millió hordóval fogják vissza a kitermelést

fél évre az olajpiac stabilitásának és így az árak alátámasztásának érdekében.

Oroszország támogatása azt jelzi, hogy az OPEC+ csoport ülésén könnyen döntés születhet az ügyben, ha a harmadik legnagyobb OPEC-kitermelő Irán is a hosszabbítás mellé áll.

Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter úgy vélte, az OPEC legtöbb tagállama - beleértve Iránt is - már kifejezte támogatását a hosszabbítás iránt. Az orosz miniszter szerint előnyösebb lenne, ha a megállapodás a téli időszakban is hatályban lenne, ezért a hat helyett a kilenc hónapos hosszabbítást támogatja.

Novak korábban azt mondta, hogy a kőolaj kitermelését korlátozó megállapodás sikeres példa az olajpiacok stabilizálását célzó nemzetközi együttműködésre, és az együttműködés folytatása fontosabb, mint valaha volt.

Az OPEC és szövetségesei biztosítják a világ kőolajtermelésének nagyjából felét. Először 2016 decemberében állapodtak meg arról, hogy a következő év január 1-jétől együttesen napi 1,8 millió hordóval fogják vissza a kitermelést fél éven keresztül a piaci egyensúly megteremtésének és ezáltal a világpiaci árak alátámasztásának érdekében. Ez a többször meghosszabbított egyezség tavaly júliusig volt érvényben.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Ez egyre súlyosabb: a világ legnagyobb alapkezelője is kilépett a klímavédelmi csoportból

Ez egyre súlyosabb: a világ legnagyobb alapkezelője is kilépett a klímavédelmi csoportból

Egy sor bankot követően a világ legnagyobb alapkezelője, a BlackRock is bejelentette, hogy kilép a Net Zero Asset Managers Initiative (NZAMI) azon csoportjából, amely a banki párjához hasonlóan az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére kötelezte magát. A döntés hátterében egyértelműen politikai nyomás áll, miután a republikánus politikusok kritizálták a cég fenntarthatósági törekvéseit - írja a Reuters. Mindeközben kiderült, hogy 2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 10. 06:51
×
×
×
×